Wiadomości

  • 6 października 2021
  • wyświetleń: 2956

Biskupi Pindel i Greger jadą do Watykanu. To część ważnej wizyty

Wizytę ad limina apostolorum polskich biskupów zainaugurowała 4 października poranna msza św. przy grobie św. Piotra w bazylice watykańskiej. Biskupi udadzą się do Watykanu w czterech grupach. Diecezja bielsko-żywiecka, z biskupami Romanem Pindlem i Piotrem Gregerem, rozpocznie wizytę 25 października.

Biskupi Pindel i Greger jadą do Watykanu. To część ważnej wizyty
Biskupi Pindel i Greger jadą do Watykanu. To część ważnej wizyty · fot. diecezja.bielsko.pl


Zgodnie z prawem kanonicznym wizyty ad limina organizowane są co pięć lat. Poprzednia pielgrzymka polskich biskupów odbyła się 1-8 lutego 2014 r. Posynodalna adhortacja apostolska "Pastores gregis" podkreśla, że podstawowym celem wizyty ad limina jest umocnienie jedności biskupów z papieżem.

Biskupi będą uczestniczyć w wizycie w czterech grupach podzielonych według prowincji kościelnych, z których każda będzie przebywać w Rzymie przez tydzień. Czwarta grupa (od 25 października) obejmie: archidiecezję krakowską z diecezjami bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską oraz archidiecezję katowicką z diecezjami gliwicką i opolską.

Wizyta "Ad Limina Apostolorum" odbywa się tradycyjnie co 5 lat. W jej czasie hierarchowie z danych państw odwiedzają groby świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz przedstawiają papieżowi sprawozdania odnośnie do stanu swoich diecezji. Celem jest równocześnie umocnienie więzi z następcą św. Piotra, Głową Kościoła, uznanie jego zwierzchnictwa, przyjęcie jego rad i zaleceń. Na wizytę ad limina udają się biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy, nie biorą natomiast w niej udziału biskupi seniorzy.

W trakcie pobytu w Wiecznym Mieście, każda z grup będzie sprawowała liturgię w czterech wielkich bazylikach Rzymu: bazylice św. Piotra, bazylice św. Jana na Lateranie, bazylice Matki Bożej większej i bazylice św. Pawła. Każda też z grup odprawi w czwartek o godz. 7.10 mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II.

mp / czecho.pl

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.