Wiadomości

  • 11 października 2021
  • wyświetleń: 1066

Styl nowoczesny - jakie meble wybrać?

Materiał partnera:

Urządzanie domu czy mieszkania jest bardzo poważnym przedsięwzięciem. Wymaga ono znacznych nakładów finansowych oraz wiele czasu. Bardzo istotne jest podjęcie odpowiedniej decyzji dotyczącej wyglądu tej prywatnej przestrzeni. Musimy zatem dobrze się zastanowić. Jeśli lubimy prostotę, minimalizm i funkcjonalizm, a także jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia, powinniśmy postawić na urządzenie nowego domu lub mieszkania w stylu nowoczesnym.

Whitpress


Styl nowoczesny - charakterystykaStyl ten rozwijał się w pierwszej połowie XX wieku. Z początku był on przejawem buntu przeciwko wszelkim zdobieniom, przepychowi i bogatej ornamentyce charakterystycznym dla końca wcześniejszego stulecia. Aktualnie zagościł on na stałe w wielu polskich domach. Styl nowoczesny wnętrza charakteryzuje się widoczną na pierwszy rzut oka surowością, co może odstraszać miłośników przytulnych i ozdobnych pomieszczeń. Styl ten dobrze podsumowuje znany architekt Louis Sullivan krótkim stwierdzeniem "forma podąża za funkcją". Określenie to ewidentnie stanowi kwintesencję wspomnianego nurtu.

Czym charakteryzują się nowoczesne meble?Aranżując pomieszczenia w stylu nowoczesnym, musimy pamiętać, że dominować powinny linie proste równoległe lub prostopadłe, a także wszechobecny minimalizm w kwestii mebli i dodatków.

Wydawać by się mogło, że nowoczesne meble wyglądać będą zachowawczo i nudno. Nie jest to jednak prawdą. Poszczególne kolory i elementy wyposażenia możemy ze sobą umiejętnie łączyć, dzięki czemu uzyskamy ciekawy i oryginalny efekt.

Paleta barw nowoczesnych mebli obejmuje przede wszystkim biel i czerń oraz różne odcienie szarości, brązów i beżów, które mogą być przełamane mocniejszymi akcentami w takich kolorach jak żółty, czerwony czy niebieski. Dobrym pomysłem jest też wprowadzenie do wnętrza w stylu nowoczesnym między innymi stali nierdzewnej czy chromu, które możemy przemycić na przykład w postaci stołów czy stolików kawowych ze stalowymi nogami lub też chromowanych ramach krzeseł, foteli czy sof. Do takiego zestawienia możemy dodać jeszcze szkło, skórę czy laminowane drewno.

Jak dobrać nowoczesne meble?Meble w stylu nowoczesnym są przede wszystkim proste w formie i bardzo funkcjonalne. Wyjątkowo popularne są meble białe i czarne lub takie z drewnianymi dodatkami. Będą one świetnym wyborem przede wszystkim do salonu, w którym zwykle znajdują się szafki RTV z miejscem na telewizor, regały na książki i klasyczne komody, a także wygodne kanapy. Ciekawym uzupełnieniem salonu może być stolik kawowy, który jest bardzo wygodny na co dzień, a przy tym prezentuje się elegancko. Salon w stylu nowoczesnym jest dopasowany do potrzeb domowników, łatwo go sprzątać, a jednocześnie jest pełen klasy i zachwyca gości.

Nowoczesne meble dobrze sprawdzą się również w kuchni, gdzie przede wszystkim liczy się funkcjonalność i wygoda. Proste w formie meble pozwolą na optymalne zorganizowanie dostępnej przestrzeni oraz odpowiednie poukładanie akcesoriów kuchennych i naczyń. Jednocześnie łatwo będzie utrzymać je w czystości.

Podsumowując, nowoczesne meble cechują się wyjątkową funkcjonalnością i prostotą. Choć bogate zdobienia i mnogość przedmiotów zawsze były synonimem luksusu i bogactwa, w ostatnich latach myślenie o wystroju wnętrz znacząco się zmieniło. Chcemy przede wszystkim czuć się w swoim domu swobodnie, a nie jak w muzeum. Obecnie styl nowoczesny bije rekordy popularności. I nie ma w tym nic dziwnego, zważywszy na jego liczne zalety.