Wiadomości

  • 13 października 2021
  • 17 października 2021
  • wyświetleń: 8845

[FOTO] Modernizacja kościoła NMP Wspomożenia Wiernych zakończona

Komisja konserwatorska odebrała we wtorek, 12 października roboty budowlane przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach.

Modernizacja kościoła NMP Wspomożenia Wiernych zakończona · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


- Pomimo iż budynek świątyni dotychczas nie podlegał ochronie konserwatorskiej w myśl art. 7 pkt 1 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tj. wpis do rejestru zabytków) i do rejestru został wpisany już w trakcie trwania robót (19.05.2021 r.), dokumentacja projektowa została oparta na badaniach stratygraficznych i zawierała program prac konserwatorskich a zakres robót został dostosowany do zabytkowego charakteru budynku - informuje Wojewódzki Urząd ochrony Zabytków w Katowicach.

Inwestycja prowadzona od maja 2020 roku realizowana była w ramach inwestycji "Głęboka modernizacja kościoła NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach", współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr 3.1.2 "Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie". Część środków finansujących inwestycję stanowiły również datki wiernych dziedzickiej parafii.

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych jako element zespołu kościelnego przy ul. Legionów 57 w Czechowicach-Dziedzicach został wpisany do rejestru zabytków pod pozycją A/818/2021 na podstawie decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 19 maja 2021 roku.

mp / czecho.pl

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kościół NMP

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kościół NMP" podaj