czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 14 października 2021
  • 15 października 2021
  • wyświetleń: 3763

Zapadły ważne decyzje dotyczące fuzji Lotosu z Orlenem

Walne zgromadzenie Grupy Lotos przyjęło w czwartek, 14 października wszystkie projekty uchwał, co oznacza warunkową zgodę na sprzedaż części aktywów grupy - informuje portal wnp.pl. Partnerów Orlenu do realizacji środków zaradczych w procesie fuzji z Grupą Lotos poznamy 14 listopada.

Reklama

Lotos terminale, siedziba, rafineria, łukasiewicza
Walne zgromadzenie akcjonariuszy zadecyduje o fuzji Lotosu z Orlenem · fot. mp / czecho.pl


Zaplanowane na 14 października Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Lotos zajęło się dwoma zagadnieniami. Jak wyjaśnia portal Wirtualny Nowy Przemysł, pierwsze to reorganizacja wewnątrz grupy, która polega na uporządkowaniu południowych aktywów Lotosu, w tym czechowickich spółek gdańskiego koncernu, a nade wszystko na uporządkowaniu aktywów rafineryjnych koncernu, które mają trafić do jednego podmiotu, czyli Lotos Asfaltu.

Jak dodaje wnp.pl, drugim zagadnieniem, które zostało przedstawione akcjonariuszom na NWZ była kwestia wyrażenia zgody na realizację środków zaradczych wyznaczonych w toku fuzji z PKN Orlen przez Komisję Europejską. Chodzi o zbycie części kluczowych aktywów podmiotom zewnętrznym. Zgoda ta jest niezbędna, aby mogło dojść do wymaganych przez KE dezinwestycji.

- Zgoda akcjonariuszy pozwoli zarządowi Grupy Lotos na wdrożenie wewnątrzgrupowej reorganizacji, polegającej na integracji w jednym podmiocie - Lotos Asfalt - całości kompleksu rafineryjnego. Ma to nastąpić 2 listopada br. Konsolidacja tych aktywów, zgodnie z opracowaniami przygotowanymi przez renomowaną firmę doradczą, może przynieść spółce oszczędności w szacunkowej wysokości co najmniej 10 mln zł rocznie. Będzie to możliwe m.in. dzięki wyeliminowaniu sztucznych przepływów wewnętrznych (poprawa kosztów operacyjnych), dublujących się procesów oraz optymalnemu wykorzystaniu kapitału ludzkiego. Oczekiwane są również oszczędności na kosztach administracyjnych, prawnych i podatkowych. Pewnych korzyści, szacowanych na około 1 mln zł rocznie, spółka spodziewa się także w efekcie przeprowadzenia działań reorganizacyjnych w obszarze logistycznym - informuje biuro prasowe Grupy Lotos.

- Decyzja akcjonariuszy Lotosu i fakt, że podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia dali oni zielone światło dla dalszych prac nad połączeniem z Orlenem, to niezwykle istotny krok ku budowie koncernu multienergetycznego i wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego. W procesie realizacji fuzji przechodzimy do fazy finalizacji. Widać też wyraźnie, że rynek dobrze ocenia ten projekt i tak jak my widzi zasadność budowy mocnego podmiotu, który będzie w stanie realnie konkurować na międzynarodowych rynkach. Decyzja NWZA w praktyce oznacza, że projekt nabierze teraz tempa i mam nadzieję, że fuzja Lotosu z Orlenem oraz sam koncern multienergetyczny szybko stanie się faktem - mówi wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Akcjonariusze zgodzili się także na transfer udziałów w spółce LOTOS Biopaliwa ze spółki LOTOS Terminale do Grupy LOTOS. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy LOTOS wyraziło również warunkowe zgody na zbycie 30% udziałów w spółce LOTOS Asfalt oraz 100% udziałów w spółkach: LOTOS Biopaliwa, LOTOS Terminale, LOTOS Paliwa (oraz spółkach, które nabędą część majątku LOTOS Paliwa w wyniku jej podziału), a także w podmiocie, który nabędzie część majątku spółki LOTOS Asfalt w wyniku jej podziału (wydzieleniu z niej południowych oddziałów).

Partnerów Orlenu do realizacji środków zaradczych w procesie fuzji z Grupą Lotos, w tym nowego właściciela czechowickich aktywów Lotosu, poznamy 14 listopada. - To finalna data - zapewnił wnp.pl Krzysztof Nowicki, wiceprezes Grupy Lotos ds. fuzji i przejęć. Przypomnijmy: Bruksela uznała fuzję Orlenu i Lotosu jako transakcję, która zagraża konkurencyjności. W ich ocenie nowy podmiot miałby tak dominującą pozycję i przewagę nad mniejszymi graczami, że nic nie stałoby na przeszkodzie, by odciąć ich od dostaw surowca i - w praktyce - wyłączyć z rynku. Wśród środków zaradczych jest sprzedaż spółek Lotos Terminale oraz Lotos Biopaliwa zewnętrznemu kontrahentowi.

mp / czecho.pl

źródło: wnp.pl, Grupa Lotos

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.