czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 18 października 2021
  • wyświetleń: 543

Inseminacja może pomóc spełnić marzenie o dziecku

Materiał partnera:

Wiele par, które mają problemy z naturalnym zajściem w ciążę, nie zdaje sobie sprawy, że istnieją jeszcze metody wspomaganego rozrodu, które mogą pomóc w spełnieniu marzenia o potomstwie. Jedna z takich metod to inseminacja domaciczna. Jest zalecana przez lekarzy zajmujących się leczeniem niepłodności, kiedy naturalne sposoby nie przynoszą upragnionej ciąży.

Klinika Bocian

Czym jest inseminacja?Inseminacja domaciczna (IUI) jest jedną z popularniejszych metod wspomaganego rozrodu, która jest stosowana w leczeniu niepłodności. Lekarze proponują ją parom, które przez dłuższy czas, przy regularnym współżyciu, nie mogą zajść w ciążę. Czynniki takie jak jakość nasienia, wiek pacjentki czy zdrowie partnerów mają wpływ na skuteczność procedury. Największa szansa na powodzenie istnieje w momencie pierwszych trzech, czterech prób. Do inseminacji można przystąpić w każdym kolejnym cyklu miesiączkowym.

Kiedy warto rozważyć inseminację?Przed podejściem do inseminacji para musi odbyć konsultację z lekarzem ds. niepłodności, który przeprowadzi wywiad medyczny oraz zleci wykonanie niezbędnych badań. Na ich podstawie para kwalifikuje się do procedury. Wskazaniem do inseminacji u kobiet są m.in. endometrioza we wczesnym stadium, niedrożne jajowody oraz zaburzenia owulacji. W przypadku mężczyzny są to najczęściej zaburzenia ejakulacji oraz zbyt mała liczba plemników lub ich niewystarczająca ruchliwość. W obu przypadkach wskazaniem jest też niepłodność idiopatyczna, która mimo badań, pozostaje nieznana.

Gdzie wykonać zabieg?Wyspecjalizowanym miejscem, do którego można się zgłosić na zabieg inseminacji, jest Klinika Bocian w Katowicach, która zajmuje się leczeniem pacjentów z niepłodnością. W klinice procedurę inseminacji poprzedzają stymulacja hormonalna, monitoring owulacji oraz preparatyka nasienia.

Jak przebiega inseminacja?Inseminację domaciczną można wykonać na naturalnym cyklu miesiączkowym pacjentki, czyli bez wspomagania lekami. Zwykle jednak wykonuje się ją razem ze stymulacją hormonalną, która polega na przyjmowaniu zastrzyków lub tabletek od pierwszego dnia cyklu, podczas którego ma się odbyć procedura. Pacjentka musi odwiedzać klinikę parę razy, aby umożliwić lekarzowi monitorowanie cyklu. Podczas wizyt wykonywane są badanie ginekologiczne, USG i sprawdza poziom wybranych hormonów. Stymulacja umożliwia uzyskanie od 2 do 3 pęcherzyków. W momencie, kiedy przybiorą odpowiednie rozmiary pacjentce zostaje podany lek wywołujący owulację. Partner z kolei musi oddać nasienie ok. 2 godziny przed zabiegiem, które następnie jest odpowiednio przygotowane. Podczas inseminacji lekarz wprowadza nasienie do jamy macicy za pomocą cienkiej rurki.

Więcej szczegółowych informacji na temat inseminacji można uzyskać na stronie Kliniki Bocian: https://klinikabocian.pl/leczenie-i-skutecznosc/inseminacja