Wiadomości

  • 19 października 2021
  • 26 października 2021
  • wyświetleń: 11324

Apteki oprotestowały harmonogram dyżurów. Wyjaśnienie starosty bielskiego

Do Starosty Powiatu Bielskiego oraz Rady Powiatu trafiło pismo aptekarzy z Czechowic-Dziedzic w sprawie projektu harmonogramu dyżurów aptek na 2022 rok. Jego propozycje uważają za "dyskryminację" i podkreślają, że "bez dobrowolnej decyzji aptekarzy i zapłaty za pełnione dyżury, dyżurów nie będzie" (pełna treść dokumentu znajduje się w załączeniu do artykułu). Dziś pojawiło się wyjaśnienie Andrzeja Płonki, Starosty Bielskiego, w tej sprawie.

apteka, lekarstwa, leki
Apteki oprotestowały harmonogram dyżurów. Wyjaśnienie starosty bielskiego · fot. freepik.com


Wyjaśnienie starosty Andrzeja Płonki w sprawie pisma aptek miasta Czechowice-Dziedzice i powiatu bielskiego z 26.10.2021 rStarostwo Powiatowe w Bielsku-Białej jak co roku opracowuje harmonogram dyżurów aptek w powiecie, ponieważ ma taki obowiązek. Wynika to z ustawy Prawo Farmaceutyczne. Chodzi o zapewnienie mieszkańcom dostępu do usług aptekarskich także nocą, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.

Dokument jest opracowywany cyklicznie na kolejny rok, a następnie uchwalany przez Radę Powiatu. Prace obejmują konsultacje społeczne, w trakcie których każdy mieszkaniec naszego powiatu może zgłosić swoje uwagi. Projekt jest konsultowany także z wójtami i burmistrzami gmin powiatu oraz z Beskidzką Okręgową Izbą Aptekarską. Warto podkreślić, że harmonogram dopiero powstaje, konsultacje społeczne rozpoczną się 2 listopada i potrwają 10 dni.

Miasto Czechowie-Dziedzice jest największą aglomeracją na terenie powiatu bielskiego. Na tym terenie występuje też największe zapotrzebowanie i największa dostępność do usług farmaceutycznych udzielanych poprzez 13 działających tam aptek. To tutaj działa największa ilość poradni podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, stacja pogotowia ratunkowego, a także punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Zdajemy sobie sprawę z podnoszonego przez aptekarzy problemu. Występuje on w całym kraju, dotychczas był wielokrotnie zgłaszany na posiedzeniach zespołu zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przez Związek Powiatów Polskich, do którego należy powiat bielski. Nie zwalnia nas to jednak z ustawowego obowiązku wykonywania prawa.

W związku z pismem czechowickich aptekarzy, którzy odmawiają pełnienia dyżurów nocą oraz w dni wolne od pracy starosta bielski napisał w tej sprawie do ministra zdrowia.

- Sytuacja jest patowa, obowiązujące prawo nie przystaje do rzeczywistości. Wiemy, że jest przygotowany projekt zmieniający ustawę Prawo Farmaceutyczne, ale od kilku miesięcy nic się z tym nie dzieje. Opisaliśmy naszą sytuację w piśmie do ministra zdrowia, bo to on ma wpływ na zmiany w obowiązujących przepisach. Czekamy na odpowiedź z ministerstwa - mówi starosta Andrzej Płonka.

Pismo aptekarzy z Czechowic-Dziedzic ws. propozycji harmonogramu dyżurów

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.