Wiadomości

  • 20 października 2021
  • 21 października 2021
  • wyświetleń: 6729

[FOTO] W CMP otwarto wystawę o pożarze rafinerii w 1971 roku

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach przygotowało ekspozycję z okazji 50. rocznicy wielkiego pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Wystawa pt. "Rafineria w ogniu, 1971" przygotowana została pod kierownictwem st. bryg. Janusza Gancarczyka - dyrektora muzeum oraz Dariusza Faleckiego - naczelnika Wydziału Naukowo-Oświatowego i zarazem kuratora wystawy.

Otwarcie wystawy "Rafineria w ogniu, 1971" - 19.10.2021 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Podczas uroczystego wernisażu, który odbył się 19 października, miały miejsce spotkania z uczestnikami tragicznej akcji ratunkowej z 1971 roku: płk poż. w st. spocz. Zbigniewem Pęziołem, strażakiem OSP Kaniów Andrzejem Biedrawą oraz st. bryg. Krystynem Bebło. Dla zgromadzonej młodzieży wspomnienia prelegentów były niezapomnianą lekcją historii. Wystawie towarzyszyła także projekcja filmu "Piekło Czechowic".

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele gminy Czechowice-Dziedzice: Jacek Cwetler - kustosz czechowickiej Izby Regionalnej oraz Renata Nawrocka i Grzegorz Wąsik z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego. W czerwcu bieżącego roku, podczas uroczystych obchodów 50. rocznicy pożaru czechowickiej rafinerii, plenerową wystawę tematyczną poświęconą tragicznym wydarzeniom z 1971 roku, przygotowaną przez Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, mogliśmy oglądać w naszym mieście. W przygotowaniu obu wystaw gmina Czechowice-Dziedzice i Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach współpracowały ze sobą.

Wystawę czasową "Rafineria w ogniu, 1971" można będzie oglądać przez rok, począwszy od 20 października. 13 listopada Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach organizuje wycieczkę, której jednym z punktów zwiedzania jest właśnie opisywana ekspozycja w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach - portal czecho.pl pisze o niej tutaj.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.