Wiadomości

  • 21 października 2021
  • wyświetleń: 4205

Na Konwencie Powiatów w Pszczynie omawiano tematykę zdrowia

Jak ma wyglądać służba zdrowia w województwie śląskim? Powiaty mają konkretne rozwiązania, ale nie wszystko zależy od samorządów. Plan Transformacji dla Województwa Śląskiego na lata 2022-2026 był głównym tematem Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego w Pszczynie.

Na Konwencie Powiatów w Pszczynie omawiano tematykę zdrowia
Na Konwencie Powiatów w Pszczynie omawiano tematykę zdrowia · fot. Starostwo powiatowe w Bielsku-Białej


Taki dokument ma powstać w każdym województwie. Pod koniec sierpnia powstała Wojewódzka Rada do Spraw Potrzeb Zdrowotnych, kierowana przez wojewodę śląskiego. W 13-osobowym składzie jest tylko jeden przedstawiciel samorządu- starosta pszczyńska Barbara Bandoła, która reprezentuje Konwent Powiatów. Warto podkreślić, że "Mapa potrzeb zdrowotnych na okres od 2022 r. do końca 2026 r." , wydana przez Ministra Zdrowia opiera się na danych z 2019 r. Tymczasem rok 2020 "przyniósł" epidemię Covid-19, która w znaczący sposób zmieniła służbę zdrowia.

Prace nad planem transformacji, to okazja do zasygnalizowania swoich obaw i uwag przez wojewodę do ministra zdrowia. Jednym z najpilniejszych jest brak lekarzy i pielęgniarek. - Będzie coraz gorzej, trzeba postawić na kształcenie tego personelu - mówi starosta bielski Andrzej Płonka, przewodniczący konwentu.

Na Konwencie Powiatów w Pszczynie omawiano tematykę zdrowia
Na Konwencie Powiatów w Pszczynie omawiano tematykę zdrowia · fot. Starostwo powiatowe w Bielsku-Białej


W pszczyńskim starostwie mówiono m.in. o stypendiach dla studentów ostatnich lat nauki, pod warunkiem ich związania się z miejscowymi szpitalami, a także o drodze do zawodu medyków zza naszej wschodniej granicy.
Starosta Barbara Bandoła mówiła o konieczności realnej wyceny świadczeń medycznych. - Chcąc usprawniać funkcjonowanie szpitali w naszym województwie jesteśmy w stanie myśleć nawet o pewnej konsolidacji. Nie jest to jednak możliwe, gdy część procedur jest tak wycenionych że przynoszą straty - mówi starosta pszczyńska. - Dzisiaj mamy taką sytuację, że są usługi medyczne realnie wycenione intratne oraz inne, bardzo potrzebne jak choćby opieka paliatywna które generują straty - dodaje Bandoła.

Na konwencie zdecydowano o pisemnym proteście w sprawie drastycznych podwyżek cen gazu i prądu. Starostwie napiszą do rządu z prośbą o interwencję w tej sprawie. Konwent Powiatów Województwa Śląskiego będzie także pisemnie interweniował w sprawie projektu dofinansowań Cyfrowa Gmina, z którego nie mogą skorzystać powiaty bo ich w nim nie ujęto.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.