Wiadomości

  • 23 października 2021
  • wyświetleń: 2193

Liście w "Lasku" znów nie będą grabione. "Będą służyć przyrodzie"

Decyzją nowej Naczelnik Wydziału Inwestycji i Zarządu Drogami czechowickiego Urzędu Miejskiego, Moniki Kalinik, liście w parku miejskim "Lasek" nie będą grabione. Jak podkreśla Mikołaj Siemaszko z grupy "Czechowiczanie dla Przyrody", zostawione w bezpiecznej odległości od ścieżek liście będą służyć przyrodzie.

Liście w "Lasku" znów nie będą grabione. "Będą służyć przyrodzie"
Liście w "Lasku" znów nie będą grabione. "Będą służyć przyrodzie" - zdj. archiwalne · fot. Czechowiczanie dla Przyrody


Dlaczego warto zaniechać grabienia liści? - Liście tworzą ściółkę, która gromadzi wodę i zapobiega wysychaniu gleby. Powstaje z niej próchnica - najlepszy nawóz dla roślin. Zapewniają drzewom i krzewom substancje odżywcze, chronią rośliny, ich korzenie i nasiona oraz organizmy żyjące w glebie przed suszą i mrozem oraz zapobiegają ubijaniu wierzchniej warstwy gleby. Ma to duże znacznie dla korzeni, czyli zdrowia drzew i krzewów - wyjaśnia Mikołaj Siemaszko.

Jak zauważył czechowiczanin, liście są również tzw. bankiem nasion, dają zimowe schronienie - potrzebują ich zwierzęta, np. jeże, płazy, owady, w tym larwy motyli oraz są spiżarnią dla ptaków i źródłem pokarmu dla wielu organizmów żyjących w glebie. - Zaniechanie zbieranie liści to oszczędność pracy, pieniędzy i paliwa - dodaje miłośnik przyrody z naszej gminy.

mp / czecho.pl

źródło: Czechowiczanie dla przyrody

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.