Wiadomości

  • 22 października 2021
  • 24 października 2021
  • wyświetleń: 7211

Kopalnia Silesia przynosi zyski. W planach zwiększenie wydobycia

Produkcja węgla w PG Silesia zaczęła przynosić zyski, a w przyszłym roku zakład zamierza zwiększyć wydobycie do 2 mln ton węgla handlowego - mówi w rozmowie z branżowym portalem Wirtualny Nowy Przemysł Andrzej Buczak, prezes spółki Bumech S.A., który od kilku miesięcy jest właścicielem czechowickiej kopalni.

Kopalnia PG Silesia, staw Kopalniok
Staw Kopalniok i kopalnia Silesia · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Jak zauważa portal Wirtualny Nowy Przemysł, w ciągu kilku ostatnich miesięcy sytuacja PG Silesia zmieniła się radykalnie. Widać to bardzo dobrze w wynikach Bumechu za pierwsze półrocze 2021 roku - skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 202,7 mln zł (w pierwszej połowie 2020 roku było to 37,2 mln zł), a zysk netto sięgnął 21,2 mln zł (w pierwszej połowie 2020 roku była to strata w wysokości 7,5 mln zł).

- Na wyraźną poprawę przychodów miało wpływ przejęcie PG Silesia, a skala przychodów kopalni była czynnikiem determinującym wynik całej Grupy Bumech. Również wypracowany skonsolidowany zysk w pierwszym półroczu, to przede wszystkim efekt dobrych wyników sprzedażowych PG Silesia. Na pewno w jego osiągnięciu pomogła w dużym stopniu sytuacja na rynku - zwiększony popyt na węgiel i zapotrzebowanie ze strony energetyki oraz wzrost cen tego surowca - wskazuje Andrzej Buczak, prezes Bumechu w rozmowie z wnp.pl.

Jak podkreśla prezes Bumechu w rozmowie z wnp.pl, istniało ryzyko, że przez jakiś czas produkcja nie będzie kontynuowana i nie będzie pracowała żadna ściana. - Dzięki wytężonej pracy, zaangażowaniu i zrozumieniu ze strony pracowników tak się jednak nie stało. Przez pewien czas eksploatowana była tylko jedna ściana, ale dzięki zapasom węgla mogliśmy na bieżąco realizować wszystkie zobowiązania wobec klientów. W tej chwili pracują już dwie ściany, więc sytuacja jest ustabilizowana. Co prawda jedna z tych ścian niedługo zakończy eksploatację, ale niebawem uruchomimy kolejną, zapewniając ciągłość wydobycia - wyjaśnia Buczak.

- W tym roku prognozujemy, że produkcja węgla handlowego, czyli samego czystego surowca bez skały płonnej, powinna wynieść ok. 1,5 mln ton. Natomiast dzięki bardzo intensywnie prowadzonym przez cały czas pracom przygotowawczym, w przyszłym roku chcielibyśmy znacząco zwiększyć wydobycie do 2 mln ton. Duże znaczenie ma również tegoroczna inwestycja w zakład przeróbki węgla, która powinna zaowocować produkcją węgla o lepszych parametrach - argumentuje prezes w rozmowie z branżowym portalem.

mp / czecho.pl

źródło: wnp.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj