Wiadomości

  • 25 października 2021
  • wyświetleń: 987

Policja apeluje o ostrożność na drogach w czasie jesieni

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. W tym czasie warunki na drodze robią się bardzo zmienne i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych, którzy stają się mniej widoczni na drodze. Szybko zapadający zmrok, opady deszczu, śliska nawierzchnia, oślepiające słońce - to czynniki negatywnie wpływające na bezpieczeństwo. Od początku kalendarzowej jesieni na drogach naszego regionu doszło do 8 wypadków, w których śmierć poniosły aż 2 osoby, a 10 zostało rannych.

[zdjecie=19183{Policja apeluje o ostrożność na drogach w czasie jesieni}]

Opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok, mokra, często pokryta liśćmi, a przy tym śliska jezdnia to czynniki pogarszające warunki drogowe. Równie niebezpieczne może okazać się oślepiające słońce oraz okoliczności przyrody rozpraszające kierowcę. Zwiększoną czujność zachować należy w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych — jezdnia może tam być szczególnie śliska.

Właśnie w tym okresie warto skontrolować stan ogumienia w samochodzie (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) oraz jego oświetlenie (prawidłowość ustawienia świateł mijania i drogowych). Zauważalnym problemem jest również poruszanie się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza. Zamiast często używanego przełączenia "auto", kierujący powinien ręcznie włączyć światła mijania.

- Okres jesiennozimowy charakteryzuje się także koniecznością zmniejszenia prędkości z jednoczesnym zwiększeniem odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy - prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną! Szczególny apel kierujemy również do pieszych, którzy powinni pamiętać, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Każdy pieszy i rowerzysta powinien mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo i zadbać o to, aby być widocznym - podkreślą stróże prawa z Bielska-Bałej.

- Latarka, kamizelka lub jakikolwiek element odblaskowy sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Dlatego też pieszych i rowerzystów zachęcamy do noszenia odblasków w porze od zmierzchu do świtu bez względu na to, czy znajdują się na leśnym odcinku drogi, czy też w centrum miasta. Dzięki temu kierowcy zyskują cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji - często ratującej zdrowie i życie - apeluje bielska KMP.

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.