czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 października 2021
  • wyświetleń: 2505

"Płacimy za śmieci, czy naprawdę musimy je podrzucać sąsiadom?"

- Coraz bardziej niepokoi nas fakt ujawniania śmieci podrzucanych przez mieszkańców swoim sąsiadom - podkreśla czechowicka straż miejska i wyjaśnia swoje działania wobec dzikich wysypisk śmieci oraz nieporządku wokół niektórych kontenerów na odzież używaną.

Reklama

"Płacimy za śmieci, czy naprawdę musimy je podrzucać sąsiadom?"
"Płacimy za śmieci, czy naprawdę musimy je podrzucać sąsiadom?" · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


- Problemem nie tylko w naszej gminie są powstające dzikie wysypiska śmieci, o których niejednokrotnie pisaliśmy. Na nielegalnych wysypiskach zalegają różnego rodzaju odpady - od tych wielkogabarytowych po drobne śmieci. Wszyscy przecież płacimy za wywóz odpadów. Jak oceniać takie zachowanie? Jako beztroskę, chamstwo czy cwaniactwo? Przecież ktoś / właściciel terenu będzie musiał posprzątać nasze śmieci! Wydając na to własne pieniądze i marnując swój cenny czas! - zauważa straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach.

- Ujawniając taki fakt nie warto odwracać głowy w drugą stronę, należy natychmiast zareagować, zwrócić uwagę sprawcy lub powiadomić odpowiednie służby. Znamy przecież naszych sąsiadów, więc dziwi nas fakt ostatniego podrzucenia wyposażenia mieszkania w okolicy stawów Sokoły w Ligocie. Może ktoś rozpozna rzeczy i wskaże sprawcę. Nam wszystkim powinno zależeć na czystości naszego miasta i piętnowaniu takich zachowań - dodają funkcjonariusze SM.

I zwracają uwagę, że na stronie Urzędu Miasta https://gospodarkakomunalna.strefamieszkanca.pl/?ownerId=182 możemy sprawdzić terminy wywozu śmieci w tym też ponadgabarytowych. Zamiast pozbywać się ich, wyrzucając w niedozwolone miejsca, poza wskazanymi terminami należy je zawieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych przy ulicy Prusa w Czechowicach-Dziedzicach. Od niedawna można w czasie rzeczywistym oglądać obraz z kamery zamontowanej na wjeździe do PSZOK i sprawdzić czy w danej chwili są kolejki do punktu https://www.sanittrans.pl/kamery.

- Często też ujawniamy bałagan przy kontenerach na odzież używaną. Kontenery te można znaleźć w wielu miejscach naszej gminy jak również innych miastach naszego kraju. Niestety ich wygląd czasami bardzo daleki jest od ideału, a ubrania zamiast wewnątrz zalegają dookoła kontenerów. Należy pamiętać, że kontenery dedykowane są do odbioru określonych przedmiotów i nie wrzucamy do nich innych rzeczy, natomiast ich okolica to nie jest mobilny PSZOK i nie służy do łatwego pozbycia się niepotrzebnych nam przedmiotów. Właścicielami kontenerów są fundacje lub prywatne firmy, które odpowiadają za porządek i opróżnianie pojemników. Obowiązki te nie należą do służb miejskich - podkreślają strażnicy miejscy z naszego miasta.

Wszelkie przypadki zaniedbań mieszkańcy mogą zgłaszać strażnikom miejskim pod numerem 986 lub 32 215 54 92. Dyżurny straży miejskiej, jak tylko otrzyma takie zgłoszenie, powiadomi telefonicznie właścicieli, podając numer kontenera i wyda polecenie uprzątnięcia bałaganu. Problem można również zgłosić bezpośrednio do właściciela pojemnika, dzwoniąc pod numer, który podany jest na kontenerze. SM ma duży wpływ na zwiększenie częstotliwości opróżniania kontenerów i sprzątania wokół nich. Funkcjonariusze są w stałym kontakcie z organizatorami takich zbiórek i widząc bałagan wokół któregoś z takich kontenerów, zgłaszają ten fakt a problem jest szybko rozwiązywany.

Czasami strażnikom udaje się ustalić sprawcę podrzuconego odpadu i wobec takiej osoby wyciągane są konsekwencje prawne w postaci mandatu karnego bądź skierowania wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego

mp / czecho.pl

źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.