czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 27 października 2021
  • wyświetleń: 1206

Odzyskiwanie pieniędzy z polisolokat w praktyce

Materiał partnera:

Polisolokaty to określenie odnoszące się do produktu finansowego stanowiącego połączenie ubezpieczenia na życie i dożycie oraz ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego. Opcja idealna? Wiele osób tak myślało - stąd też wzięła się ogromna popularność bankowych ofert proponujących polisolokatę. Niestety, dla niektórych podpisanie umowy skutkowało utraceniem środków... Na szczęście okazuje się, że nie bezpowrotnie. Co spowodowało taką sytuację? Kiedy odzyskiwanie pieniędzy z polisolokat jest realne? Co warto wiedzieć na ten temat?

Źródło: unsplash.com


1. Na czym polega problem z polisolokatami?
2. Odzyskanie pieniędzy a dochodzenie swoich praw - od czego zacząć?
3. Odzyskiwanie pieniędzy z polisolokat w praktyceAby zmaksymalizować szansę na skuteczne odzyskiwanie pieniędzy z polisolokat, warto skorzystać z pomocy specjalistów, mających kompetencje i doświadczenie w negocjacjach z ubezpieczycielem. W razie potrzeby kancelaria prawna może również reprezentować klienta przed sądem.

Na czym polega problem z polisolokatami?Wypada zacząć od odpowiedzi na pytanie, dlaczego klienci banków w wyniku umowy ubezpieczenia stracili pieniądze.

Polisolokaty miały stanowić alternatywę dla tradycyjnych produktów oszczędnościowych i zamiennik zlikwidowanych kont i lokat z jednodniową kapitalizacją odsetek. Wielu klientów zostało jednak oszukanych, ponieważ nie mieli świadomości, że w formie ubezpieczenia na życie proponowano im niepewne produkty inwestycyjne. Umowa zakładała, że składki będą inwestowane w certyfikaty emitowane przez bank lub w obligacje, a zysk, pomniejszony o prowizje i opłaty, trafi do klienta po upływie określonego czasu.

W praktyce okazało się, że wypracowane zyski - o ile w ogóle takie się pojawiały - pokrywały liczne opłaty i prowizje. Jeśli klient chciał zrezygnować z umowy ubezpieczenia, opłaty likwidacyjne zabierały większość lub nawet wszystkie wpłacone środki. Z drugiej strony polisolokaty wymagały systematycznych wpłat i wiele osób wolało utracić dotychczasowe wpłaty na rzecz opłaty likwidacyjnej niż brnąć w kolejne składki.

Odzyskanie pieniędzy a dochodzenie swoich praw - od czego zacząć?Kiedy zwrot opłaty likwidacyjnej wspomnianej wyżej jest w ogóle możliwy? Przede wszystkim dochodzenie swoich praw warto powierzyć specjaliście. Wiele zależy od szczegółowych zapisów i ustaleń z ubezpieczycielem, dlatego każdy przypadek wymaga dokładnego przeanalizowania umowy oraz podpisanych przez klienta dokumentów. Mimo że w teorii sposób działania, dzięki któremu będzie można odzyskać pieniądze, wydaje się skomplikowany, nie jest on aż tak trudny, pod warunkiem, że sprawa trafi w ręce odpowiedniej osoby. Na spotkaniu przyda się umowa ubezpieczenia, dodatkowe dokumenty, dowód rozwiązania umowy oraz ewentualna prowadzona wcześniej korespondencja w sprawie.

Uogólniając, odzyskać pieniądze może ta osoba, na którą została nałożona przez ubezpieczyciela kara w postaci opłat likwidacyjnych za przedwczesną rezygnację z polisolokaty.

Odzyskiwanie pieniędzy z polisolokat w praktyce


Odzyskanie pieniędzy z polisolokaty rozpoczyna się od konsultacji, w czasie której wykwalifikowani prawnicy ocenią umowę i określą prawo klienta do odzyskania zainwestowanych pieniędzy. Kolejnym krokiem jest złożenie reklamacji w banku lub dążenie do unieważnienia umowy w całości albo uzyskania rekompensaty na drodze postępowania sądowego. O odszkodowanie można starać się przez okres 10 lat.

Dotychczasowe wyroki są przychylne dla poszkodowanych. Prezes UOKiK dodatkowo nakłada kary na instytucje finansowe, które wprowadzały klientów w błąd.