Reklama

Wiadomości

  • 29 października 2021
  • 2 listopada 2021
  • wyświetleń: 5988

[FOTO] Upamiętnili ofiary tragicznego pożaru w kopalni Silesia

W piątek, 29 października władze samorządowe z burmistrzem Marianem Błachutem na czele oraz przedstawiciele zarządu zakładu oraz związków zawodowych upamiętnili pamięć ofiar pożaru, do którego doszło 30 października 1979 roku w kopalni Silesia. Zginęły wtedy 22 osoby.

Upamiętnili ofiary tragicznego pożaru w kopalni Silesia - 29.10.2021 · fot. Materiały związków zawodowych działających przy PG Silesia


30 października 1979 roku miała miejsce jedna z najtragiczniejszych katastrof w dziejach kopalni Silesia. Na głębokości 460 metrów pojawił się ogień w rejonie przenośnika taśmowego zainstalowanego w upadowej transportowej. Jego najbardziej prawdopodobną przyczyną było zapalenie się taśmy przenośnika od urządzenia napędzającego taśmociąg, po zablokowaniu biegu taśmy. Pożar odciął pod ziemią i pozbawił życia 22 zatrudnionych w tym rejonie górników.

Dramatyczną akcję ratowniczą relacjonował wówczas publicysta Jan Dziadul. Ratownicy opowiadali mu, jak metr po metrze schładzali strop i wszystko dokoła, by czołgać się w kierunku uwięzionych pod ziemia górników. Po paru minutach pracy konieczna była zmiana drużyny. Po wielu dniach ratownicy zaczęli wywozić zdeformowane pod wpływem temperatury ciała górników.

Mieszkańcy miasta dotąd wspominają mszę odprawioną w kopalni przez bp. Czesława Domina z Katowic w pierwszą rocznicę katastrofy, na którą przybyli wierni z całej okolicy. Przypominają też, że katastrofa z 1979 r. była inspiracją dla projektu pobliskiego kościoła św. Barbary - poświęconego w 1992 roku. Projektant, Antoni Czernow, tak ukształtował bryłę świątyni, by przypominała płomienie.

Pożar z 1979 roku to nie jedyna tragedia, która w swojej historii dotknęła kopalnię Silesia. Kilka lat wcześniej, 28 czerwca 1974 roku, doszło do innej katastrofy górniczej - wybuchu metanu, w którym zginęło 34 pracowników czechowickiego zakładu.

mp, Jerzy Zużałek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj