Wiadomości

  • 29 października 2021
  • wyświetleń: 2902

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o malowaniu farbami w sprayu

Materiał partnera:

Obecnie na polskim rynku pojawiło się mnóstwo produktów przeznaczonych do malowania w sprayu. Od najbardziej popularnych lakierów dekoracyjnych po lakiery samochodowe. Lakiery dekoracyjne matowe, półmatowe, błyszczące, z brokatem, efektem rdzy, żaroodporne, fosforyzujące, trójwymiarowe, bezbarwne, farby do szkła, spraye teksturalne, imitujące granit czy marmur. Takie, które pełnią funkcję stricte dekoracyjną oraz takie, które zabezpieczają i odnawiają oraz odbudowują uszczerbki powierzchni.

Whitpress


Jakie powierzchnie można malować farbą w sprayu?Prawie wszystkie powierzchni można pomalować tego rodzaju farbą. Z pakietu wyłączone są przede wszystkim struktury styropianowe oraz niektóre rodzaje plastiku. Przed zakupem danej farby trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta znajdującymi się na etykiecie produktu.

Jak malować sprayem?Ważnym etapem malowania powierzchni farbami w sprayu jest proces przygotowawczy. Jeżeli miejsca, które chcemy pomalować sprayem były już raz malowane a farba cały czas dobrze przylega i się nie łuszczy, nie trzeba jej szlifować. Jeżeli jednak obszar malowania charakteryzuje się ubytkami farby i jej łuszczeniem, należy pozbyć się jej i zeszlifować ten fragment powierzchni, poszerzony o margines.

Po szlifowaniu można jednak nie zawsze wymagany jest podkład. Jeżeli malujemy wartościowy przedmiot, np. ubytki lakieru samochodowego, warto zastosować podkład, który wzmocni i utrwali główną warstwę lakieru i sprawi, że lepiej i trwalej przylgnie on do powierzchni.

Bez względu jednak na to czy zastosuje się podkład czy nie, każdą powierzchnię należy odtłuścić benzyną ekstrakcyjną, spirytusem, nitro, zmywaczem do paznokci, a nawet wodą z płynem do mycia naczyń. Po takiej czynności malowana powierzchnia musi całkowicie wyschnąć.

Ile schnie farba w sprayu?Nie ma znaczenia czy nakłada się na powierzchnię farbę w sprayu (zob. https://farbyonline.eu/223-farby-w-spray) czy za pomocą pędzelka. Musi ona nie tylko wyschnąć, ale i się utwardzić. Aby całkowicie wyschnąć farba potrzebuje 24 godzin, jednak proces utwardzania trwa trochę dłużej. Dlatego warto pozostawić dany przedmiot w spoczynku nawet przez parę dni.

Jak długo schnie lakier samochodowy?W przypadku lakierów samochodowych w sprayu to jak długo schnie lakier samochodowy zależy od ilości oraz rodzaju utrwalacza, który już znajduje się w danej mieszance. Szeroki asortyment farb proszkowych przeznaczonych do renowacji ubytków w lakierze samochodowym można znaleźć w profesjonalnym sklepie Farby Online. W przypadku np. lakierów dwukomponentowych czas schnięcia farby zależy ściśle od temperatury środowiska, w jakim wykonuje się czynność malowania.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.