Wiadomości

  • 3 listopada 2021
  • wyświetleń: 5486

Foto-dnia: Antonov An-225 Mrija na czechowickim niebie

Od jednego z naszych czytelników otrzymaliśmy ciekawe zdjęcie, ukazujące największy samolot świata - Antonov An-225 Mrija - na czechowickim niebie. Maszyna przelatywała nad naszym miastem na wysokości 33 tysięcy stóp, czyli około 10 km. Leciała z irlandzkiego Shannon do Kijowa.

Czechowice,CzechowiceDziedzice,Niebo,Samolot,Przelot,Antonov,Mrija,fotodnia,instagram
Antonov An-225 Mrija na czechowickim niebie - 3.11.2021 · fot. wpk


Antonov An-225 Mrija to największy obecnie używany i najcięższy w historii samolot. Zbudowano tylko jeden egzemplarz (budowy drugiego nie ukończono). Samolot zaprojektowano w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety Energia, jednak z uwagi na zaniechanie programu Buran, nie używano go dłużej w tym celu. W chwili obecnej jedyny istniejący An-225 Mrija jest używany komercyjnie od 2001 roku przez ukraińskie linie Antonov Airlines do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków.

Maszyna bardzo rzadko odwiedza polskie lotniska. Samolot "odwiedził" m.in. w 2003 roku port lotniczy Poznań-Ławica oraz w 2005 roku lotnisko Katowice-Pyrzowice. 14 kwietnia 2020 roku samolot dostarczył z Chin na Lotnisko imienia F. Chopina w Warszawie materiały medyczne do walki z SARS-CoV-2 w Polsce.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.