Wiadomości

  • 5 listopada 2021
  • 19 listopada 2021
  • wyświetleń: 3903

Przegląd filmów "7x Jarmusch: kultowe filmy Jima Jarmuscha"

Za nami:

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na przegląd filmów 7x Jarmusch: kultowe filmy Jima Jarmuscha, który odbędzie się od 19 do 25 listopada.Amerykański buntownik o europejskiej wrażliwości, egzystencjalista, poeta, kinofil, muzyk rozkochany w jazzie i rocku, twórca obdarzony abstrakcyjnym poczuciem humoru - Jim Jarmusch to król kina niezależnego, nierozerwalnie związany z historią Gutek Film. Na początku lat 90. dzięki zabiegom Romana Gutka polska publiczność miała szansę po raz pierwszy zapoznać się z twórczością Jarmuscha i zobaczyć jego wczesne filmy na wielkim ekranie. Później w swojej 25-letniej historii Gutek Film wprowadzał do kin również nowsze tytuły amerykańskiego mistrza, takie jak "Ghost Dog: Droga samuraja" (1999), "Tylko kochankowie przeżyją" (2013), "Paterson" (2016), czy "Gimme Danger" (2016).

W ramach przeglądu 7x Jarmusch prezentujemy siedem wczesnych filmów amerykańskiego mistrza, które trafią do kin w całej Polsce, a następnie na platformę Nowe Horyzonty VOD:

"Nieustające wakacje" (1980), "Inaczej niż w raju" (1984), "Poza prawem" (1986) "Mystery Train" (1989), "Noc na ziemi" (1991), "Truposz" (1995), "Kawa i papierosy" (2003).

Lakonicznie, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanurzone w cierpkim poczuciu humoru - wczesne kino Jima Jarmuscha jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek. Czerpiąc inspirację z dzieł twórców francuskiej Nowej Fali, jak Jean-Luc Godard i Jean-Pierre Melville, minimalistyczny styl Jarmuscha przedkłada nastrój nad strukturę narracyjną i łączy amerykańską tradycję filmową z wpływami europejskimi oraz japońskimi. Jego długie, leniwe ujęcia tworzą bardziej przestrzeń dla przypadkowych spotkań, małych gestów i ulotnych aktów intymności niż dla sztywnych ograniczeń fabuły.

To, co interesuje Jarmuscha to ludzie żyjący na marginesie Ameryki - pozbawieni korzeni outsiderzy, niezsynchronizowani ze współczesnym światem. Tacy są bohaterowie debiutanckich "Nieustających wakacji" i przełomowego w karierze reżysera "Inaczej niż w raju" - zagubieni, młodzi ludzie wędrujący po ulicach i miejskich zaułkach bez konkretnego celu. Własnymi ścieżkami chadzają trzej pechowi więźniowie z "Poza prawem", jak i japońscy turyści szukający ducha Elvisa Presleya w filmie "Mystery Train". Zagubieni w czasie i przestrzeni zdają się także pasażerowie i kierowcy taksówek w "Nocy na ziemi", jak i całe pokolenie "Kawy i papierosów". Wreszcie William Blake, tytułowy "Truposz", to synonim artysty osobnego.

Przeglądowi 7x Jarmusch towarzyszy wyjątkowa oprawa graficzna. Całość przeglądu promuje artystyczny plakat autorstwa wybitnego grafika Andrzeja Klimowskiego, jednego z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Ponadto wznowiony został nakład stworzonych przez Klimowskiego w latach 90. pięciu oryginalnych plakatów do wczesnych filmów Jarmuscha, a do filmów "Truposz" i "Kawa i papierosy" artysta wykonał całkowicie nowe plakaty, dopełniające cykl. Limitowana edycja plakatów już wkrótce dostępna będzie w sprzedaży w sklepie internetowym Gutek Film.

Przegląd filmów "7x Jarmusch: kultowe filmy Jima Jarmuscha"
Przegląd filmów "7x Jarmusch: kultowe filmy Jima Jarmuscha" · fot. MDK Czechowice-Dziedzice


  • 19.11 (piątek) 20:00 NIEUSTAJĄCE WAKACJE (USA)
  • 20.11 (sobota) 20:00 INACZEJ NIŻ W RAJU (USA)
  • 21.11 (niedziela) 20:00 POZA PRAWEM (USA)
  • 22.11 (poniedziałek) 20:00 MYSTERY TRAIN (USA)
  • 23.11 (wtorek) 20:00 NOC NA ZIEMI (USA)
  • 24.11 (środa) 20:00 TRUPOSZ (USA)
  • 25.11 (czwartek) 18:30 KAWA I PAPIEROSY (USA)


Wszystkie prezentowane filmy są po rekonstrukcji cyfrowej.

Karnety w sprzedaży od 2 listopada w cenie 60 zł (ulgowy), 70 zł (normalny).
Karnety na 3 wybrane filmy 39zł.
Bilety na wybrane filmy 12-17 zł.

mp / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kino Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj