Wiadomości

  • 7 listopada 2021
  • wyświetleń: 2299

[FOTO] Wyczyścili budki dla ptaków. "Bardzo udane lęgi!"

Członkowie grupy "Czechowiczanie dla przyrody" - Kaja i Mikołaj Siemaszko - w ostatnim czasie wyczyścili 25 budek lęgowych znajdujących się w "Lasku", w tzw. "łączniku" i "Małym Parku" przy ul. Żeromskiego. Przy okazji zrobili oni techniczny przegląd budek i 3 z nich wymagały naprawy. Przy okazji miłośnicy przyrody z naszego miasta przypomnieli, dlaczego czyszczenie tego typu obiektów jest niezwykle ważne.

Czyszczenie budek lęgowych - 01.11.2021 · fot. Mikołaj Siemaszko


- Oprócz czyszczenia budek robiliśmy również statystykę - ile budek było zajętych, przez jakie gatunki i ile razy w czasie trwania okresu lęgowego - opowiada Mikołaj Siemaszko z grupy "Czechowiczanie dla Przyrody".

- Czyli 16 budek było co najmniej raz zajęte, jedna została zasiedlona przez rodzinę trzmieli kamienników (pierwszy raz trafiłem na trzmiele w budce lęgowej), 8 było niezamieszkałych w tym sezonie. 2/3 zajętych budek, to według mnie spory sukces zważywszy na to, że budki zostały powieszone w zeszłym roku - dodał miłośnik przyrody z Czechowic-Dziedzic.

Dlaczego trzeba czyścić budki lęgowe? Mikołaj Siemaszko przypomniał artykuł Stowarzyszenia "jestem na pTAK!". Jak zauważa organizacja, materiał, z którego zbudowane jest gniazdo, nie rozkłada się naturalnie (a w dziuplach właśnie tak się dzieje). Oznacza to, że co sezon ptaki odchowują młode na coraz wyższych warstwach, a budka staje się coraz płytsza. Jak łatwo się domyślić, zmniejsza to bezpieczeństwo piskląt i ułatwia dostęp do piskląt kotom oraz innym drapieżnikom.

Ponadto stare gniazda mogą być siedliskiem groźnych pasożytów (np. pcheł). Tych nieproszonych mieszkańców możemy pozbyć się tylko poprzez wyrzucenie i starannie wyczyszczenie budki. Przydadzą Ci się na pewno rękawiczki ochronne i miotełka!

mp / czecho.pl

źródło: Czechowiczanie dla przyrody

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.