Wiadomości

  • 5 listopada 2021
  • wyświetleń: 1619

Cynkowanie i cynowanie galwaniczne

Materiał partnera:

W wielu przypadkach konieczne jest zabezpieczenie metalowych powierzchni przed korozją. Właściwości wielu metali sprawiają, że można nanieść je na powierzchnie innych stopów, tworząc w ten sposób powłokę, dzięki której procesy korozyjne i inne niekorzystne nie będą postępowały. Dział techniki zajmujący się taką ochroną metali to galwanizacja. Jedną ze stosowanych przez nią metod jest cynowanie i cynkowanie. Co należy o nich wiedzieć? Na czym one polegają i jakimi sposobami cyna oraz cynk są nanoszone na powierzchnie? Kiedy te techniki sprawdzają się najlepiej?

Linkhouse


Cynowanie i cynkowanie galwaniczne. Na czym polegają te techniki? Jakie metody stosuje się w galwanizacji?Cynowanie to, w wielkim skrócie, proces nanoszenia na powierzchnie metalowych przedmiotów powłoki cyny lub cynku. Wszystko może odbyć się na jeden z kilku sposobów. W galwanizacji stosowane są przede wszystkim następujące techniki:
  • natryskowa (określania również mianem metalizacji);
  • ogniowa (polegająca na zanurzeniu przedmiotu cynie poddanej działaniu wysokiej temperatury i przez to roztopionej);
  • kontaktowa (pokrycie następuje poprzez zanurzenie przedmiotu w kąpieli zawierającej roztwór cyny i jej związków);
  • elektrolityczna (polega na osadzeniu powłoki w wyniku procesów anodyzacji).


Powłoki cynowe. Co daje cyna na powierzchni metalu? Przed jakimi czynnikami chroni pokrycie cyną?Cynowanie i cynkowanie galwaniczne stosuje się przede wszystkim w celu ochrony przedmiotów wykonanych ze stopów podatnych na korozję - bez względu na ich rozmiary. Zaletą tych metod jest przede wszystkim bezpieczeństwo dla środowiska i zdrowia ludzi. Ocynowane elementy są odporne na korozję, lepiej się prezentują i mają gładką powierzchnię.

Zastosowanie cynowania. W jakich przypadkach powłoki cynowe sprawdzają się najlepiej? Na jakich elementach można je spotkać?Podczas cynowania nie wydzielają się szkodliwe substancje, podobnie jak w toku eksploatacji cynowanych elementów. Dlatego są często stosowane do zabezpieczania przedmiotów przeznaczonych do kontaktu z żywnością - na przykład puszek do konserw. Poza tym często spotykane są również cynowane wiadra, przybory kuchenne itp.

Odpowiednio dobrane papiery ścierne oczyszczają powierzchnię. Cynowanie naprawia elementy i chroni je przed korozjąCynowanie elementów jest też metodą pozwalającą na ich naprawę w przypadku lekkich lub umiarkowanych uszkodzeń spowodowanych korozją. Po ich dokładnym oczyszczeniu za pomocą odpowiednio dobranych papierów ściernych i pokryciu warstwą cyny lub cynku, te znów mogą pełnić swoje wcześniejsze funkcje.