Wiadomości

  • 6 listopada 2021
  • wyświetleń: 1191

Metamorfoza mebli za pomocą folii samoprzylepnej

Materiał partnera:

Jeśli komuś znudził się dotychczasowy wygląd mebli lub uległy one zniszczeniu, to nie trzeba szukać nowych, wystarczy poddać je renowacji, można też szybko i tanio je odświeżyć za pomocą okleiny meblowej. Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele i nie trzeba ponosić wysokich kosztów. Okleina może imitować drewno lub marmur, nie brakuje też różnokolorowych fornirów. W zakamuflowaniu dekretu na meblu pomoże też nowoczesna fototapeta co również prezentuje się bardzo stylowo i nie ma trudności z dopasowaniem dekoracji do aranżacji wnętrza czy swoich preferencji. Pojawia się jednak pytanie, jak okleić meble, aby uzyskać pożądany efekt.

Linkhouse


Szybki sposób na odnowienie mebli za pomocą okleinyW sprzedaży dostępnych jest wiele oklein meblowych, za pomocą których można stosunkowo łatwo, szybko i tanio odnowić wygląd szafy, stołu, regału czy komody. Zalet oklejania mebli foliami samoprzylepnymi jest naprawdę wiele, więc warto zainteresować się tym tematem. Ten niemalże błyskawiczny sposób służy odmienieniu dotychczasowego wyglądu różnego rodzaju mebli i to bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Nie ma w tym niczego skomplikowanego, można zająć się tym samodzielnie. Folie samoprzylepne sprzedawane są na metry i można już kupić już w cenie około dziesięciu złotych za metr bieżący. Oczywiście koszty rosną wraz ze wzrostem jakości folii. Jest to duża oszczędność pieniędzy, zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż zakup nowych mebli.

Okleinę meblową można też zastąpić odpowiednią farbą, ale jest to dosyć żmudne i czasochłonne rozwiązanie. Do oklejania mogą posłużyć praktyczne wszystkie meble o gładkich frontach, jeśli jednak mają one jakiś żłobienia, to rozwiązanie to się nie sprawdzi. Nie trzeba oklejać całego mebla, wystarczy metamorfoza tylko np. samego blatu, aby uzyskać wspaniały efekt. Oklejać można meble zarówno w salonie, jak i sypialni czy w kuchni. Istotne będzie to, aby wybrać dobrej jakości okleinę, elastyczną, wodoodporną. Jeśli będzie ona odporna na działanie wilgoci, to można nią okleić nawet meble łazienkowe. Obecnie można przebierać w okleinach meblowych, folie mogą imitować kamień naturalny i drewno, mieć rozmaite kolory i wzory. Niektórzy decydują się też na oklejenie mebli folią przezroczystą, co ma służyć wydłużeniu żywotności mebla, zabezpieczeniu jego powierzchni przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Więcej na: dbay.pl/blog/jak-okleic-meble

Oklejanie mebli folią - od czego zacząć?Mając już wybraną folię do oklejenia mebli, należy wyposażyć się jeszcze w potrzebne narzędzia do jej przyklejenia. Nie może zabraknąć nożyczek, miary budowlanej, ołówka, suszarki, przedmiotu do dociskania typu wałek gumowy czy rakla, papieru ściernego. W pierwszej kolejności trzeba oczywiście odpowiednio przygotować powierzchnię mebli, na której ma zostać przyklejona okleina. Konieczne jest zdemontowanie wszystkich uchwytów, po czym dokładne oczyszczenie mebla z wszelkich zabrudzeń. Następnym krokiem będzie użycie papieru ściernego do wygładzenia drewnianej powierzchni, pozbycia się nierówności. Nie można pomijać tego zabiegu, bo bez tego trudno przykleić okleinę i uzyskać pożądany efekt. Zacznie się ona szybko doklejać, co będzie tylko powodem do frustracji i zmarnowaniem czasu.

Mając już przygotowaną powierzchnię, wolną od kurzu i równą, można przystąpić do montażu okleiny. Istotne jest to, aby została ona odtłuszczona. W przypadku mebli wykonanych z surowego drewna trzeba jeszcze sięgnąć po środek gruntujący, czyli nałożyć bazę akrylową. Dopiero po przejściu tych wszystkich kroków można przystąpić do przygotowania folii. Należy wymierzyć folię, odmierzyć odpowiednie jej kawałki za pomocą linijki i ołówka. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, aby rysować wyłącznie po wewnętrznej stronie okleiny. Istotne będzie też pozostawienie co najmniej półcentymetrowego zapasu na każdej krawędzi. Mając już gotowy kawałek folii, można przejść do aplikowania jej na powierzchnię mebli. Bardzo ważne jest to, aby się nie spieszyć i nie odklejać od razu całej powierzchni papieru naklejki, bo utrudni to jej nałożenie.

Oklejać trzeba stopniowo i powoli, kawałek po kawałku, zaczynając od przyklejenia okleiny od krawędzi mebli. Nawet jeśli za pierwszym razem folia nie zostanie idealnie naklejona, to można ją odkleić i przykleić na nowo. Lepiej jednak tego unikać, bo może dojść do zniszczenia okleiny podczas jej odklejania i nie będzie się już więcej nadawać do ponownego przyklejenia. Bardzo ważne jest to, aby po naklejeniu kawałka folii na bieżąco wygładzać jej powierzchnię za pomocą gumowej ściągaczki, rakli czy nawet wałka gumowego. Jeśli pojawią się pęcherzyki powietrza, co niestety zdarza się stosunkowo często, to można je delikatnie przekłuć za pomocą igły, po czym wcisnąć powstałe wypukłości.