Wiadomości

  • 7 listopada 2021
  • wyświetleń: 1010

Wynajem długoterminowy, czyli jak zarobić na mieszkaniu?

Materiał partnera:

Wiele osób posiadających własnościowe nieruchomości mieszkalne, traktuje je jako pasywne źródło dochodu. Jest to bardzo dobry sposób na zagospodarowanie nieużywanego obecnie mieszkania. Dodatkowo zyskujemy regularny wpływ na konto i nie musimy samodzielnie łożyć na opłaty związane z eksploatacją oraz mediami.

Whitpress


Na czym polega wynajem długoterminowy?Długoterminowy wynajem mieszkania to udostępnianie komuś swojej nieruchomości za uzgodnioną cenę. Najemca jest zobowiązany umową aby regularnie płacić koszty wynajmu oraz mediów i opłat dodatkowych. Jest to szczególnie popularne rozwiązanie wśród młodych par oraz studentów. To oni najczęściej szukają tymczasowego lokum do wynajęcia. Nie wszyscy mają potrzebę posiadania własnego mieszkania, niektórym osobom zdecydowanie bardziej opłaca się je wynająć.

Wynajem długoterminowy to dla wynajmującego przede wszystkim stabilność i pewność. Dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie całego mieszkania, ale można je również podzielić. Jeżeli decydujemy się wynająć wielopokojowe mieszkanie dla studentów, warto pomyśleć o wynajęciu poszczególnych pomieszczeń. Wówczas możemy zarobić więcej podnosząc cenę każdego pomieszczenia z osobna. Dzięki temu uzyskujemy wyższy zysk całkowity.

Jak wygląda umowa w najmie długoterminowym?Umowa na długoterminowy wynajem nieruchomości powinna być skonstruowana tak aby chroniła wynajmującego. Należy uwzględnić w niej zwrotną kaucję, która pokryje ewentualne straty lub szkody wyrządzone przez najemcę. Zabezpiecza ona również wynajmującego przed nieotrzymywaniem należności za wynajem. Aby zyskać pewność, że wynajmujący jest wypłacalny, można poprosić go o świadectwo pracy lub zaświadczenie o zarobkach, które można dostać w kadrach. Jest to jak najbardziej zgodne z prawem i stanowi zabezpieczenie przed nieuczciwymi najemcami.

Istotnym elementem zawarcia umowy jest sprawdzenie, czy chętny na nasze mieszkanie nie jest dłużnikiem widniejącym w rejestrach. W umowie powinny być zawarte również obowiązki najemcy oraz wynajmujące, a także ich wzajemne prawa. Właściciel mieszkania może np. nie życzyć sobie na terenie nieruchomości zwierząt czy osób palących. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ zniszczenia są trudne do zniwelowania. Może on również prosić o nieorganizowanie hucznych imprez.

Co uwzględnia cena wynajmu mieszkania?Wielu właścicieli mieszkań, którzy decydują się na wynajem swojej nieruchomości, zadaje sobie pytanie "jak zarobić na mieszkaniu?". Co zatem powinna zawierać cena jaką zapłaci najemca? Przede wszystkim musimy zastanowić się ile nasze mieszkanie jest warte rynkowo i jaka powinna być cena samego najmu. Następnie do tej kwoty musimy doliczyć wszelkie media, koszty zużycia i eksploatacji oraz opłaty dodatkowe, jeżeli takie występują. Najemca jest zobowiązany do opłacania również niedopłat, jeśli wystąpią one w czasie trwania umowy.

Jeżeli decydujemy się wynajmować mieszkanie na pokoje, cena całego mieszkania będzie zazwyczaj wyższa. Wówczas w cenie mieści się kwota jaką wynajmujący życzy sobie otrzymać za udostępnienie pomieszczenia oraz media i opłaty dodatkowe. Oczywiste jest, że wynajem mieszkania wiąże się z wcześniejszą wpłatą kaucji, która nie może być wyższa niż 12-miesięczny czynsz. Więcej o tym, jak zarobić na mieszkaniu przeczytasz na https://republikawnetrz.pl/blog/jak-zarobic-wiecej-na-mieszkaniu-czyli-wynajem-na-pokoje/