Reklama

Wiadomości

  • 8 listopada 2021
  • wyświetleń: 2717

W Szpitalu Wojewódzkim wykonano pierwszy zabieg amnioinfuzji

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej po raz pierwszy wykonano amnioinfuzję - zabieg najczęściej przeprowadzany u kobiet w ciąży powikłanej bezwodziem. Bezwodzie to brak lub znikoma ilość płynu owodniowego.

szpital wojewódzki
W Szpitalu Wojewódzkim wykonano pierwszy zabieg amnioinfuzji · fot. bielsko.info


Zabieg polega na doowodniowym podaniu do jamy macicy roztworu soli fizjologicznej i glukozy o temperaturze ciała ludzkiego. Pozwala to na polepszenie komfortu funkcjonowania płodu w macicy, umożliwia też diagnostykę prenatalną w ciążach powikłanych bezwodziem.

To dobra informacja dla kobiet w ciąży wymagających takiej pomocy, ponieważ będą mogły skorzystać z niej w naszej placówce. Do tej pory pacjentki musiały jeździć do ośrodków klinicznych m.in. w Rudzie Śląskiej, Łodzi, Krakowie.

Dr Wojciech Biernacki, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Wojewódzkim wyjaśnił, że bez odpowiedniej ilości płynu owodniowego płód nie może prawidłowo rozwijać się w jamie macicy. - To może doprowadzić do zaburzeń rozwojowych m.in. jego zniekształcenia, wad rozwojowych, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu - powiedział ordynator.

Wojciech Biernacki, wyjaśnił, że amnioinfuzja wykonywana jest niezwykle rzadko, ponieważ kobieta kwalifikowana do takiego zabiegu musi spełniać ściśle określone warunki. - Naszej pacjentce amnioinfuzję wykonaliśmy w 21 tygodniu ciąży. W jej przypadku był to już drugi taki zabieg. Pierwszy, kilka tygodni wcześniej, przeprowadzono w Rudzie Śląskiej - powiedział lekarz. Dodał, że prawdopodobnie do rozwiązania, pacjentka będzie musiała się poddać kolejnym amnioinfuzjom.

Amnioinfuzję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG. - Lekarz za pomocą igły punkcyjnej z cewnikiem wprowadza ten cewnik do jamy macicy, a następnie podaje przez niego przygotowany wcześniej roztwór, cały czas w USG monitorując właściwy przebieg zabiegu - wyjaśnił lekarz. Roztwór musi być podgrzany do temperatury ciała matki.

W Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Wojewódzkiego pracuje 25 lekarzy. Trzech posiada stopień doktora nauk medycznych. 16 osób ma specjalizację w zakresie położnictwa i ginekologii. W zespole pracuje także specjalista z zakresu ginekologii onkologicznej.

W Szpitalu Wojewódzkim, przy poradni ginekologiczno położniczej działa również poradnia patologii ciąży, gdzie przyjmowane są również pacjentki z ciążami powikłanymi.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.