Wiadomości

  • 9 listopada 2021
  • wyświetleń: 1302

Utrata łaknienia u psa

Materiał partnera:

Brak apetytu u psa powinien zawsze wzbudzać czujność właścicieli. Jest to sygnał ostrzegawczy, że z naszym pupilem dzieje się coś złego. Jeśli niechęć do jedzenia nastąpiła nagle i nie jest chwilowa, a dodatkowo zaobserwowaliśmy niepokojące objawy, to należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Przyczyny braku apetytu mogą być różnorakie: wysoka temperatura, zatrucie pokarmowe, zaburzenia endokrynologiczne, problemy w jamie ustnej np. kamień nazębny i wiele innych. Zwróć szczególną uwagę na zachowanie członka rodziny. Nasz pies powinien być diagnozowany w gabinecie weterynaryjnym, nie przez Internet. Jeśli ustalimy z lekarzem weterynarii, że przyczyną utraty łaknienia nie są problemy zdrowotne, to musimy poszukać ich gdzie indziej.

Źródło: unsplash.com


Dlaczego pies nie chce jeść?Jeśli wykluczymy przyczyny zdrowotne, to problem leży gdzie indziej. Niechęć do jedzenia może wynikać z wybredności pupila i jest to rzekomy brak łaknienia. Zestresowany pies również nie będzie chciał jeść. Jeśli sytuacja się powtarza i jest długotrwała warto porozmawiać z behawiorystą. Niekiedy wystarczy przesunięcie miski z jedzeniem w inne miejsce domu. Przyczyną stresu może okazać się obecność innego zwierzęcia. Pomyśl nad socjalizacją i polepszeniem ich relacji. Dużo zależy od wieku psa. Szczenięta dopiero uczą się jedzenia innego, niż mleko matki. Piesek wącha jedzenie i odchodzi? Spróbuj zmienić lub dosmaczać karmę. Aby młody pies chciał jeść musi być wybiegany. Niektóre rasy potrzebują tyle ruchu, długich spacerów lub wyjść na psie wybiegi, aby mieć dużo aktywności fizycznej. Starsze psy bardzo często są niewidome, możliwe, że nie mogą poradzić sobie ze znalezieniem miski lub czują się niepewnie, bo przestałeś podawać jeść psu o stałej porze.

Pies nie chce jeść suchej karmyChciałbyś karmić psa suchą karmą, ale twój pupil nie jest do niej przekonany? A może zwierzak nie chce jeść karmy, mimo że do tej pory chętnie się nią zajadał? Jeśli wykluczyliśmy przyczyny chorobowe, to możemy przejść do innych metod zachęcania naszego członka rodziny, aby jadł suchą karmę. Wypróbuj zmianę karmy, daj czystą miskę, zastanów się, czy nie przechowywałeś źle pokarmu. Może jest zwietrzałe albo zbyt twarde? Część psów niechętnie zajada się twardymi kulkami suchej karmy. Zastanów się też, czy nie przekarmiasz psa w ciągu dnia tak zwanymi smaczkami, może twój pupil po prostu nie jest głodny. Żywienie psa znacznie różni się w zależności od jego wieku, wagi, trybu życia czy zdrowia. Postaraj się swojemu pupilowi podawać karmę o stałych porach i nie pozwalać wszystkiego zjadać naraz. Wydziel ilość posiłków w zależności od wieku zwierzaka, dorosły pies może jeść dwa razy dziennie, szczeniak nawet pięć.

W poszukiwania dobrej i smacznej karmy udaj się do sklepu zoologicznego onl-ine Hubun, który zadowoli wszystkie psy, nawet te najbardziej wybredne.