Wiadomości

  • 12 listopada 2021
  • wyświetleń: 2928

Jak sprawdzić, czy dana strona nie jest oszustwem?

Materiał partnera:Dzisiejszy artykuł poświęcimy kwestii, która dla wielu internautów może wydawać się oczywista, jednakże wielu użytkownikom globalnej sieci Internet nieprzerwanie stwarza problemy. Oferowany przez wiele przedsiębiorstw i serwisów darmowy vpn jest jedną z odpowiedzi na ryzyko ewentualnej utraty środków pieniężnych oraz wykradzenia wrażliwych informacji o użytkowniku przy wykorzystaniu fałszywej strony, jednakże uważamy, iż doskonałym sposobem na ograniczenie prawdopodobieństwa padnięcia ofiarą takiego niecnego procederu jest zgromadzenie podstawowych informacji o stronie zanim wejdziemy z nią w jakiekolwiek interakcje. Sprawdźmy, jak tego dokonać!

Jak sprawdzić, czy dana strona nie jest oszustwem?


Jak określić wiarygodność witryny?Pierwszym ze sposobów jak określić wiarygodność witryny jest wykorzystanie polecanego przez VeePN aplikacji typu Safety and Protect lub też skorzystanie z usług stron zewnętrznych świadczących tego typu usługi. Warto także przed odwiedzeniem witryny sprawdzić jej adres URL oraz wpisać go następnie w wyszukiwarce Google celem określenia czy inni użytkownicy nie zgłaszali wobec niej jakichkolwiek zastrzeżeń i negatywnych opinii. Odpowiedzią na pytanie czy dana witryna realnie istnieje jest także zadanie pytania na forach dyskusyjnych poświęconych bezpieczeństwu w Sieci, szczególnie jeżeli w wiadomości e-mail lub wysyłanych w innych środkach komunikacji powiadomieniach administratorzy proszą nas o podanie danych wrażliwych bądź też finansowych. Warto wiedzieć, że przed takim zagrożeniem nie ochroni nas nawet najlepszy vpn Polska, bowiem dane takie podamy dobrowolnie, niejako podając się oszustom na talerzu. Na dane które podamy mogą zostać wzięte pożyczki, tak zwane "chwilówki", jak również mogą zostać prowadzone działania online, które to mogą negatywnie przełożyć się na obraz i postrzeganie naszej osoby, tak w społeczności lokalnej jak i w ujęciu międzynarodowym.

W jaki sposób ochronić się przed fałszywymi witrynami?Ochrona przed tego typu stronami nie jest tak trudna jak mogłoby się początkowo wydawać. Przede wszystkim warto rozpocząć od wprowadzenia w wyszukiwarce hasła "vpn co to jest" celem określenia jakie opcje mamy do wyboru i jakie należy podjąć kroki celem podstawowego zabezpieczenia się przed atakami czy też wykradzeniem danych. Następnym punktem, którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy pomijać jest jak określić wiarygodność witryny . Można tego dokonać przyglądając się dokładnie paskowi adresy i wyszukując w adresie URL fraz lub znaków interpunkcyjnych wzbudzających nasz niepokój bądź też niepewność. Jeżeli takowych brakuje, może się okazać że mamy do czynienia w stu procentach wiarygodną witryną, jak również że nie będzie konieczne podejmowanie jakichkolwiek dalszych działań które pozwoliłyby nam określić czy dana witryna realnie istnieje.

Jakie jeszcze porady możemy dać użytkownikom, którzy panicznie boją się, że ich dane bądź też środki finansowe ulegną wykradzeniu bądź zostaną wykorzystane w sposób nielegalny? Przede wszystkim zachęcamy nieodwiedzanie witryn, które już samym opisem oraz układem graficznym wzbudzają nasze podejrzenia. Czerwona lampka powinna zapalić się w naszej głowie także w sytuacji, kiedy to administracja poprzez SMSy lub inne kanały wysyła nam wiadomości wymagające odpowiedzi zwrotnej pod numer komercyjny bądź też przesłania skanów dokumentów wydanych przez krajowe bądź lokalne organy. Portali takich należy za wszelką cenę unikać, bowiem w ich przypadku nie może być nawet mowy o działaniu zgodnie z literą prawa oraz świadczeniem usług cyfrowych w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. Jeżeli zidentyfikujemy którykolwiek z opisanych powyżej problemów, nie musimy dalej pytać siebie lub też użytkowników sieci Internet o wiarygodność witryny internetowej - niemalże pewnym jest, iż powinniśmy unikać jej jak ognia i możliwie czym prędzej znaleźć jej bezpieczną, cieszącą się w Internecie pozytywną estymą alternatywy. Jeżeli jednak podejrzewamy, iż mogliśmy paść ofiarą oszusta, nie zwlekajmy ani chwili dłużej i podejmijmy wszelkie możliwe kroki mające na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa - strzałem w dziesiątkę okaże się zapewne zmiana wszystkich haseł, tak do programów pocztowych, bankowych jak i do naszych kont w mediach społecznościowych. Znacznie utrudni to oszustom dalsze działanie, jak również może nam wyjść z ataku bez najmniejszego choćby szwanku.

Słowem zakończenia...Jeżeli interesuje nas bezpieczeństwo w Sieci, pod rozwagę wziąć powinniśmy nie tylko darmowy vpn oferowany przez firmy działające na rodzimym rynku, jak również przed każdorazowym odwiedzeniem nowego portalu sprawdzić podstawowe informacje dotyczące portalu. Wiele osób traktuje tę wytyczną po macoszemu, uważając ją za stratę czasu, jednakże uważamy że znacznie lepiej jest poświęcić kilka minut dłużej na poszerzenie swojej wiedzy o danej witrynie niż paść ofiarą ataku hackerskiego, który to może pociągnąć za sobą daleko idące konsekwencje. Warto także na koniec nadmienić, iż w Internecie znaleźć możemy specjalne serwisy, dzięki którym w zaledwie kilka sekund będziemy w stanie sprawdzić wiarygodność witryny internetowej - warto się nimi posiłkować, szczególnie w przypadku, jeżeli nasze prywatne, przeprowadzone na własną rękę śledztwo nie dało satysfakcjonujących rezultatów i w dalszym ciągu nie mamy pewności, czy określoną stronę można w sposób bezpieczny odwiedzać. W przypadku uzasadnionych podejrzeń i braku pewności co do legalności witryny, nie wahajmy się także zapoznać z opiniami ekspertów dotyczącymi danego portalu, jako że może nam pomóc to raz na zawsze ochronić się przed hackerami. Nigdy nie zaszkodzi zaznajomić się z tematyką forów dyskusyjnych oraz komentarzy pod artykułami dotyczącymi portali których administrację podejrzewamy o nieczyste intencje. Jeżeli zastosujemy się do wszystkich podanych w ramach dzisiejszego artykułu wytycznych, z pewnością zwielokrotnimy nasze bezpieczeństwo w Sieci!