Wiadomości

  • 12 listopada 2021
  • 14 listopada 2021
  • wyświetleń: 2973

Filipek Cholewa zebrał pieniądze na terapię genową!

Po ponad roku walki, w piątek, 12 listopada udało się zebrać pieniądze na terapię genową dla Filipka Cholewy z Jankowic, który zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni! Pasek na zbiórce Fundacji siepomaga.pl zazielenił się dziś około godz.14.00!

Filip Cholewa
fot. Załoga Filipka kontra SMA / Facebook


Zbiórka na terapię genową trwała od 8 października 2020 roku. Odbywały się internetowe licytacje, biegi, charytatywne treningi, kiermasze, koncerty i wiele innych inicjatyw, w które zaangażowana była cała społeczność pszczyńska oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Zbiórki i licytacje odbywały się też poza regionem i za granicą. Pasek Filipka na zbiórce w serwisie siepomaga.pl zazielenił się dzięki wsparciu łącznie 325 560 darczyńców. Pozostałe środki na lek Zolgensma były zbierane również do puszek kwestarskich przez pszczyńską Fundację Omnibus podczas dziesiątek wydarzeń w regionie.Zebranie kwoty 9,5 miliona złotych było trudne z uwagi na to, że zbiórka Filipka rozpoczęła się w czasie, kiedy mieszkańcy byli jeszcze zaangażowani w pomoc Maciusiowi Cieślikowi. Chłopiec również czekał na podanie terapii genowej, będąc najstarszym i najcięższym dzieckiem, kwalifikującym się do podania tego drogiego leku. Pomimo zmęczenia społeczności dwiema zbiórkami, udało się! Filipek Cholewa już niedługo będzie mógł przyjąć w szpitalu w Lublinie terapię genową!

Pomimo wczesnego wykrycia choroby i intensywnej rehabilitacji każdego dnia, 16-miesięczny dziś Filip nadal nie jest w stanie utrzymać główki, usiąść, a co dopiero stanąć na nogi! W dalszym ciągu wymaga podpinania do respiratora i jest karmiony poprzez sondę, ponieważ waży za mało jak na swój wiek. Rodzice walczą o każdy mięsień. Dzięki terapii genowej Filip ma szansę na większą sprawność, na lepszą jakość życia i lepszą przyszłość.

Przyspieszenie zbiórki było możliwe dzięki wpłacie w kwocie 300 tysięcy złotych z konta Fundacji Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wojcickiego. Pieniądze zostały przekazane przez darczyńców dzięki akcjom prowadzonym przez popularną w internecie Mamę Ginekolog - Nicole Sochacki-Wójcicką. Pieniądze wpłynęły w piątek po południu.

mama ginekolog
- Dziękujemy, za Wasze hojne wpłaty - zebraliśmy już 881 tys. z 89 tys. wpłat. Dziś zdecydowaliśmy się zakończyć zbiórkę Filipka Cholewy - wpłacimy brakujące 300 tysięcy złotych i gramy dalej. Od teraz pierwszą złotówkę przekażemy na chorą Marysię - napisała w piątek rano na Instagramie Mama Ginekolog.

Zbiórkę Filipka nagłaśniały w ostatnim czasie również inne znane osobistości:

W nagłośnieniu zbiórki pomogły też inne znane osoby. Wśród nich znalazła się Zosia Zborowska z mężem, Andrzejem Wroną. Pani Zofia była bardzo mocno zaangażowana w zbiórkę innej dziewczynki z SMA - Zosi Bigos. Przy jej wsparciu zebrano 4,5 mln zł w ciągu 10 dni. Kiedy tamtą zbiórkę udało się zamknąć, Zosia postanowiła wesprzeć Filipka. Przekazała na licytację rzeczy od sponsorów. Uzyskano z aukcji ponad 15 tysięcy złotych. Pani Zofia przeprowadziła na swoim instagramie blok reklamowy i podawała swoim obserwatorom linki do licytacji na grupie FB Filipka. Link do zbiórki chłopczyka zawisł na jej koncie na Instagramie. Jej mąż wraz ze swoim klubem siatkarskim przekazał 16 tysięcy złotych dochodu ze sprzedaży biletów do podziału po 50% dla Zosi Bigos i dla Filipka.

Dla Filipka i innych dzieci chorych na SMA skakał też Mateusz Damięcki. O tej akcji pisaliśmy w artykule: Mateusz Damięcki skacze, by pomóc Filipkowi w zbiórce na lek

Wśród gwiazd znanych z małego i dużego ekranu, które okazały wsparcie, udostępniając w mediach społecznościowych link do zbiórki znaleźli się też m.in. Filip Bobek, Grażyna Wolszczak czy Małgorzata Socha. Z kolei Magdalena Różczka przekazała na licytację biżuterię, książki z autografem oraz zaproszenie na premierę filmu.

Zaangażowało się również wielu zawodników MMA, udostępniając informacje o Filipku na swoim Instagramie czy nagrywając Filmiki z wsparciem dla niego.

ar / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.