Wiadomości

  • 14 listopada 2021
  • wyświetleń: 1735

Działacz na rzecz niewidomych nagrodzony przez starostę bielskiego

Jan Tarnawa ze Szczyrku, który od 50 lat działa na rzecz osób niewidomych na swoim osiedlu, w swoim mieście, a także w regionie i całym kraju poprzez pracę m.in. w Polskim Związku Niewidomych laureatem XXII Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina. Wśród nominowanych znalazł się Jacek Cwetler z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

nagroda starosty bielskiego, Jan Tarnawa ze Szczyrku
Działacz na rzecz niewidomych nagrodzony przez starostę bielskiego · fot. Powiat Bielski


Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, choć nadal z obostrzeniami udało się spotkać i uhonorować społeczników. Wręczono także zaległe odznaczenia.

Galę rozpoczął krótki koncert Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Bestwina", który niedawno hucznie obchodził pół wieku działalności. W tym roku na wniosek starosty bielskiego został odznaczony przez ministra kultury Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". Wyróżnienia odebrali także inni twórcy kultury z powiatu bielskiego. Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodzono: Szkolny Regionalny Zespół "Klimczok" oraz Czechowicki Teatr Muzyczny "Movimento". Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" wręczono Marii Szubert, która kieruje Zespołem Regionalnym "Jasieniczanka" i Romanowi Pękali, kierownikowi muzycznemu Zespołu Regionalnego "Porąbczanie". Oprócz RZPiT "Bestwina" Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" uhonorowano także: Marię Kubik, twórczynię ludową i hafciarkę z Bestwiny oraz rzeźbiarza Czesława Kubika (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa). To wyróżnienia, które miały zostać wręczone dużo wcześniej, ale przeszkodziła w tym pandemia.

Na scenę Bielskiego Centrum Kultury wyszli nominowani do Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. J. Londzina przez wszystkie 10 gmin powiatu bielskiego. To osoby, które dzielą się z lokalnymi społecznościami swoimi talentami i wolnym czasem. Robią to bezinteresownie, często zapalając do działania innych powodując wiele dobrego.

- To już 22 lata jak doceniamy społeczników, którzy po cichu często nie zauważeni pracują na rzecz swoich małych wspólnot. Przez ten czas znaleźliśmy ponad dwustu ludzi, których z dumą chcemy pokazywać światu - mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Samorządowiec przywołuje postać patrona nagrody- ks. Józefa Londzina, urodzonego w pobliskim Zabrzegu, który w trudnych czasach zaborów łączył pracę kapłana z rolą radnego, posła, a poprzez pracę z młodzieżą krzewił polskość. Wszystko to w duchu ekumenizmu - katolicki prałat został burmistrzem Cieszyna.

Jan Tarnawa, to przykład osoby która nie poddała się nieszczęściu jakie ją spotkało. Podczas służby wojskowej w trakcie ćwiczeń na poligonie stracił wzrok. Nie zamknął się w czterech ścianach- po nauce masażu rozpoczął pracę w służbie zdrowia, ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Poza pracą zawodową zaczyna pomagać innym: działa w Polskim Związku Niewidomych, w radzie osiedla, zostaje radnym miejskim. Szczyrkowianin zostaje nauczycielem pisma punktowego Braille, pracuje w Powiatowej Społecznej Radzie Rehabilitacji ds. Osób Niepełnosprawnych, organizuje imprezy sportowe i turystyczne. Kiedy usłyszał decyzję kapituły niedowierzał.

- Nigdy nie myślałem, że zrobiłem aż tak dużo, aby zasłużyć na takie wyróżnienie. Człowiek był młodszy, zdrowszy i sprawniejszy pomaganie było bardzo łatwe. Radość z wykonania zadania była ogromna - mówił Jan Tarnawa.

- Już samo zgłoszenie do nagrody to ogromne wyróżnienie. Pokazuje, że społecznika doceniają władze gminy, w której działa. Te osoby są tak skromne, że na początku nie bardzo godzą się z nominacją, nie chcą wychodzić z cienia. Potem często na scenie obserwuję łzy wzruszenia, kiedy są oklaskiwani przez wójtów, burmistrzów i innych zaproszonych gości - mówi starosta Andrzej Płonka.

Laureata Nagrody im. Ks. Józefa Londzina wybiera kapituła w składzie: Alina Świeży-Sobel, krewna patrona nagrody, dyrektor oddziału "Gościa Niedzielnego" w Bielsku-Białej, prof. Anna Węgrzyniak z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, ks. Ignacy Czader - założyciel i prezes Charytatywnego Stowarzyszenia Opiekuńczo-Wychowawczego "Ignis" , Dorota Kożusznik - prezes zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej i Bogdan Kocurek, dyrektor Książnicy Beskidzkiej.

Nominowani: Jerzy Zużałek (gmina Bestwina), Jan Madejczyk (gmina Buczkowice), Jacek Cwetler (gmina Czechowice-Dziedzice), Stanisław Urban (gmina Jasienica), Zofia Rippel (gmina Jaworze), Koło PTTK "Beskidek" w Porąbce (gmina Porąbka), Tomasz Kinecki (gmina Kozy), Jan Tarnawa (gmina Szczyrk), Jolanta Danek (gmina Wilamowice) i Antoni Kufel (gmina Wilkowice). Ich sylwetki prezentowaliśmy na naszej stronie internetowej. Wszystkim gratulujemy!

Galę w BCK zakończył koncert zespołu "Pectus".

ar / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.