Wiadomości

  • 15 listopada 2021
  • wyświetleń: 1590

Kalendarz brań ryb - kiedy jest najlepszy czas na połów?

Materiał partnera:

Kalendarz brań ryb to obowiązkowe narzędzie dla amatorów wędkarstwa. Informuje on, w jakich godzinach każdego dnia ryby są najbardziej i najmniej aktywne, dzięki czemu można wybrać termin łowienia ryb, który zapewni najlepsze efekty.

Źródło: pixabay.com


Kalendarz brań ryb czy też kalendarz brań wędkarskich jest to narzędzie, które mówi o aktywności ryb. Dzięki temu można zaplanować termin wyprawy na ryby w czasie, gdy są one najbardziej aktywne. Kalendarz wędkarski znajdziesz na stronie https://fishster.pl/kalendarz-bran/.

Kalendarz brań ryb - kiedy aktywności ryb jest największa?Na aktywność ryb wpływa wiele czynników. Duże znaczenie mają tutaj fazy księżyca, świt i zachód słońca. Ryby są aktywne zwykle przez około dwie godziny, a okres największej aktywności zaczyna się podczas tranzytu księżycowego oraz przeciwnego przejścia księżycowego. Z kolei okresy mniejszej aktywności są krótsze. Trwają około godziny i pokrywają się ze wschodem i zachodem słońca.

Aktywności ryb wzrasta też w okresach solunarnych. Są to okresy pojawiające się cztery razy w ciągu dnia księżycowego. W ciągu jednego dnia mamy do czynienia z dwoma okresami największej aktywności i dwoma okresami mniejszej aktywności ryb. Teoria solunarna opiera się na obserwacjach i badaniach, które mówią, że działanie słońca i księżyca wpływa na aktywność wszystkich żywych istot.

Co wpływa na zachowanie ryb?Choć okresy solunarne mają duże znaczenie, na aktywność ryb wpływa wiele czynników, które nie zawsze można przewidzieć. Nie można więc ze stuprocentową pewnością określić, jaki dzień będzie najlepszy na łowienie ryb. Bardzo ważnym czynnikiem jest pogoda, która ma ogromny wpływ na zachowanie wszystkich zwierząt. Przed wyprawą na ryby, trzeba więc zwrócić uwagę warunki atmosferyczne. Gdy temperatura wody jest za niska, ryby pozostają w stanie letargu, nie jest to więc dobry czas na wędkowanie. Podobna sytuacja jest wtedy, gdy ciśnienie atmosferyczne spada.

Również wtedy, gdy przez obszar, na którym znajduje się łowisko, przeszedł lub ma przejść zimny front, możemy mieć pewność, że ryby zejdą głęboko i połów nie będzie udany. Duże znaczenie ma też lokalizacja, ponieważ trzeba łowić tam, gdzie ryby się karmią. Należy więc najpierw zorientować się, gdzie znajduje się najlepsze miejsce do połowu. Z kolei dobry czas na udane połowy jest wtedy, gdy księżyc znajduje się w nowiu lub w pełni. Choć wędkarski kalendarz brań to bardzo przydatne narzędzie, warto pamiętać, że łowienie ryb to przede wszystkim okazja do odpoczynku i nie zawsze można wybrać się na ryby w czasie, który będzie zgodny z przewidywanym okresem najlepszego brania ryb.