Wiadomości

  • 17 listopada 2021
  • wyświetleń: 1373

Nasza gmina na 5. miejscu w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Gmina Czechowice-Dziedzice zajęła 5. miejsce w najnowszym Rankingu Gmin Województwa Śląskiego w kategorii gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Zestawienie przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym.

Nasza gmina na 5. miejscu w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
Nasza gmina na 5. miejscu w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Wyniki rankingu zostały ogłoszone we wtorek, 16 listopada podczas uroczystej Gali Laureatów w Sali Sejmu Śląskiego w Urzędzie Marszałkowskim. Dyplom z wyróżnieniem odebrał Naczelnik Wydziału Promocji Grzegorz Wąsik.

W kategorii gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców na podium znalazły się kolejno: Tarnowskie Góry, Cieszyn i Mikołów, a za nimi: Czeladź, Czechowice-Dziedzice, Lubliniec, Jasienica, Łaziska Górne, Zawiercie i Żywiec.

W ramach rankingu ocenie poddawane były wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu województwa śląskiego. O miejscu w rankingu zdecydował wynik wyliczony w oparciu wskaźników mierzących potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę. Dokładna analiza, przygotowana przez ekspertów GUS, pomoże w diagnozie kondycji wszystkich lokalnych samorządów z całego województwa. Tworząc ranking eksperci wzięli pod uwagę m.in. kondycję budżetową samorządu, wydatkowanie funduszów z Unii Europejskiej, osiągnięcia absolwentów, salda migracji, wydatki na oświatę, czy też nakłady na szkolenia pracowników urzędów gmin oraz radnych.

- To wyjątkowy ranking. Jego podstawą są twarde dane GUS z 16 kategorii. Naszym celem jest jest wyłonienie najlepszych gmin, i promowanie tych wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Mamy nadzieję, że przeprowadzone analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju naszego regionu - mówi Marcin Smala, wiceprezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. "Ranking Gmin" to inicjatywa, która po raz pierwszy przeprowadzona została w 2010 roku w Krakowie. Konkurs powtarzany był z dużym powodzeniem i zainteresowaniem samorządów przez kolejna lata w kolejnych województwach.

Ranking Gmin Województwa Śląskiego jest bliźniaczą inicjatywą realizowaną od wielu lat przez regionalne Ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w województwach małopolskim, podkarpacki, lubelskim. W bieżącym roku przeprowadzamy konkursy według podobnych wskaźników w całym kraju.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe, www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.