Wiadomości

  • 22 listopada 2021
  • wyświetleń: 862

Aktywne rasy psów, żywienie

Materiał partnera:

Nie ulega wątpliwości, że zapotrzebowanie na wysoko energetyczną karmę w przypadku mopsa jest raczej niewielkie. Przejście z jednego fotela na drugi nie powinno zbytnio wyczerpać naszego pupila, chociaż sądząc po wyrazie jego pyszczka, to i tak zbyt wiele, jak na jeden dzień. Co innego, kiedy mamy w domu żywioł, wulkan energii, którą przecież trzeba jakoś uzupełniać. Zastanówmy się, jak poprawnie zapewnić bilans energetyczny u ras uznawanych powszechnie za aktywne? Jak i czym karmić psa, którego jedynym celem w życiu jest przemieszczanie się wszędzie i o każdej porze? Zapraszamy.

Adobestock


Aktywne rasy psówPatrząc na radośnie pląsające pieski, można odnieść wrażenie, że potrzeba ruchu jest wpisana w naturę wszystkich, bez wyjątku. Jednak różnica polega na tym, że część pupili równie dobrze czuje się na kanapie, podczas kiedy inne wyraźnie męczą się zamknięte w czterech ścianach.

Rasy psów określanych jako aktywne:


  • Syberyjski husky
  • Greyster
  • Chart
  • Wyżeł
  • Alaskan Malamut
  • Border collie


To tylko kilka przykładów ras, które codziennie większość czasu spędzają na aktywności fizycznej i psychicznej. Więcej wartościowych informacji zdobędziesz, odwiedzając blog o psach, zapraszamy.


Jaka karma dla psów aktywnych?Przyjmuje się, że karma dla psów aktywnych powinna dostarczać ok. 5% więcej energii oraz ok. 25% więcej kalorii. Istotnym jej składnikiem powinien być tłuszcz, i to stawia pod znakiem zapytania sens karmienia zwierzęcia kaszą, ziemniakami lub makaronem.

Należy pamiętać, że tłuszcz zapobiega utracie masy ciała czworonoga w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego, a ten występuje w trakcie każdego spaceru. Szczególną wartość w odniesieniu do diety psa aktywnego mają kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, które wspomagają nie tylko układ odpornościowy, lecz także łagodzą stany zapalne.

Wymienione kwasy występują w rybach oraz orzechach, pestkach dyni itp. Doprawdy trudno wyobrazić sobie psią dietę składającą się wyłącznie z łososia i pestek słonecznika, dlatego dla własnej wygody i dobra naszego pupila warto zaopatrywać się w gotową karmę dla psów aktywnych, sprawdzając uważnie jej skład. Warto przypomnieć, iż oprócz składników stricte odżywczych karmy gotowe wzbogacane są także odpowiednią ilość witamin, minerałów i suplementów potrzebnych psu.

Karma może występować w postaci suchej lub mokrej, przy czym ta ostatnia jest lżejsza do strawienia. Ponadto karma mokra powinna być podawana w ilościach wagowo większych, by uzyskać podobny ekwiwalent energetyczny, co w przypadku karmy suchej.

Co dalej? Nie wolno zapominać o opiekunach, którzy także powinni zadbać o swoją dietę, by sprostać trudom wynikającym z pogoni za swoimi ruchliwymi pupilami. Nikt przecież nie mówił, że będzie łatwo.