Wiadomości

  • 23 listopada 2021
  • wyświetleń: 621

Serwis klimatyzacji — jak często wykonywać?

Materiał partnera:

Regularne serwisowanie klimatyzacji pozwala zagwarantować najwyższą efektywność pracy systemów chłodzenia. Procedury serwisowe powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, ale większość fachowców zaleca większą częstotliwość (przynajmniej dwa razy rocznie). Świetną okazją jest oczywiście przegląd, ale nowe samochody nie są zobligowane prawnie do tak częstych wizyt w warsztacie. Serwisowanie klimatyzacji powinno się wykonać od razu po zakupieniu używanego auta, ponieważ pozwala to na pozbycie się alergenów oraz grzybów i pleśni, które potrafią rozwinąć się w zaniedbanym systemie klimatyzacyjnym.

Whitpress


Jak nie powinien wyglądać serwis klimatyzacji?Samodzielny serwis klimatyzacji nie jest najlepszym pomysłem dla osób nieposiadających odpowiedniej wiedzy lub opierających się na mglistych wytycznych znalezionych w internecie. Nieautoryzowana ingerencja niezależnie od intencji może szybko pozbawić właściciela pojazdu gwarancji producenta. Porażenia prądem lub niewielkie skaleczenia wynikające z braku umiejętności i wiedzy są znacznie bardziej powszechne w przypadku domorosłych mechaników, ale zdecydowanie najgorszym możliwym pomysłem jest napełnienie instalacji klimatyzacyjnej gazem do zapalniczek. Nieodpowiedzialne zachowania tego rodzaju przyczynić się mogą do poważnych problemów zdrowotnych oraz utraty gwarancji producenta.

Dlaczego opłaca się zlecić serwis specjalistom?Serwis klimatyzacji lepiej zlecić profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, wiedzę oraz specjalistyczny sprzęt i narzędzia. Takie podejście pozwala zagwarantować najwyższą efektowność pracy klimy przez cały okres użytkowania pojazdu. To także dobry pomysł w przypadku odsprzedaży samochodu, ponieważ odciążenie potencjalnego kupca w tym zakresie pozwala wynegocjować o wiele lepszą cenę. Bardzo istotne jest także regularne wykonywanie serwisu klimatyzacji w pojazdach firmowych i taksówkach, ponieważ poprawia to komfort pracy oraz bezpieczeństwo pracowników i klientów.

Przegląd samochodu - co powinien obejmować?Przegląd samochodu to przede wszystkim diagnostyka mająca na celu sprawdzenie poprawność działania układów i systemów na pokładzie auta. Procedury przeglądu są ujednolicone przy pomocy przepisów prawnych podobnie jak sama cena przeglądu technicznego. Działania diagnostyczne dotyczą głównie świateł, geometrii osi i układu hamulcowego, ale sprawdzane jest również zawieszenie oraz układ wydechowy.

Jak często powinno się zlecać przegląd samochodu?Minimalna częstotliwość odbywania przeglądów technicznych zdefiniowana jest przy pomocy przepisów prawnych. Samochody, które dopiero wyjechały z salonu, nie muszą przechodzić badań przez pierwsze trzy lata, ponadto pierwsze badanie po tym okresie może być ważne 2 lata. Jeśli auto jest zarejestrowane od przynajmniej 5 lat, właściciel zobligowany jest do odbywania przeglądu samochodu raz w roku. Badania diagnostyczne wykonać można nawet to upływie terminu, ale jeśli opóźnienie wynosi więcej niż 45 dni, naliczona zostanie wyższa opłata. Brak ważnego przeglądu w trakcie kontroli drogowej zakończyć się może grzywną 500 zł oraz utratą dowodu rejestracyjnego.