Wiadomości

  • 24 listopada 2021
  • wyświetleń: 1016

Czad to nadal niebezpieczny wróg. Strażacy apelują o zakup czujek

Jak co roku wraz z początkiem kolejnego sezonu grzewczego, jak bumerang powraca problem zagrożeń pożarowych i zatruć czadem. Od października Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała 10 zdarzeń związanych z pomiarem tlenku węgla. W większości przypadków, zdarzenia te były następstwem załączenia się domowego czujnika tlenku węgla.

Czad to nadal niebezpieczny wróg. Strażacy apelują o zakup czujek
Czad to nadal niebezpieczny wróg. Strażacy apelują o zakup czujek · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Tak jak to miało miejsce w Kozach w niedzielę, 14 listopada, kiedy to strażacy zostali wezwani do pomiaru tlenku w budynku mieszkalnym. Z informacji udzielonej od właścicielki mieszkania wynikało, że włączył się czujnik czadu, znajdujący się w przedpokoju i wskazywał wartość 900 ppm. Warto tutaj wspomnieć, że takie stężenie tlenku węgla może przy dłużej ekspozycji spowodować silny ból głowy, osłabienie, zawroty głowy, nudności, wymioty, omdlenie, a w konsekwencji śmierć.

Strażacy ustalili, że chwilę przed wzbudzeniem alarmu jeden z mieszkańców brał prysznic. Jak się okazało, w łazience w kratce wentylacyjnej nie było ciągu powietrza. Zalecono nieużytkowanie gazowego podgrzewacza wody do czasu jego przeglądu technicznego oraz przeglądu przewodów wentylacyjnych i spalinowych.

Ten, jak i inne przykłady pokazują, że warto mieć w domu czujnik tlenku węgla. To niewielkie urządzenie kosztuje od 70 zł, a ostrzeże nas przed śmiercionośnym czadem. Gaz może pojawić się wszędzie: w kuchni, kotłowni, a nawet w sypialni.

Niewidzialny zabójcaCzad jest niewidzialny i bezwonny, dlatego tak trudno stwierdzić jego obecność w powietrzu. Może pojawić się wszędzie, gdzie dojdzie do niecałkowitego spalania . W kuchni przy kuchence gazowej, w kotłowni, łazience, jeśli mamy popularny junkers do grzania wody, a nawet w sypialni, jeśli w ścianie znajduje się komin, który może się rozszczelnić .

Przeglądy to nie wszystkoJednym ze sposobów uchronienia się przed niebezpiecznymi sytuacjami związanym z sezonem grzewczym są regularne przeglądy wentylacji i komina oraz serwisowanie pieca. Jednak życie pokazuje, że czasami to nie wystarcza. Warto pamiętać, że bardziej narażone na zatrucie są dzieci i osoby starsze lub z osłabioną odpornością. Dla nich niższe stężenie może okazać się śmiertelne.

Z roku na rok bielscy strażacy mają coraz więcej wezwań związanych z uruchomieniem czujnika czadu. Zawsze jedziemy na miejsce, sprawdzamy stężenie i staramy się ustalić przyczynę. Niestety cały czas jeszcze zdarza się, że ludzie zasłaniają kratki wentylacyjne, a przez brak dopływu świeżego powietrza może dochodzić do niecałkowitego spalania i ulatniania się czadu.

mp / czecho.pl

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.