Wiadomości

 • 25 listopada 2021
 • wyświetleń: 1239

Laserowa korekcja wzroku - operacja, dzięki której odzyskasz komfort widzenia

Materiał partnera:

Masz wadę wzroku i nie chcesz nosić okularów lub soczewek kontaktowych? Istnieje na to pewien sposób, a jest to laserowa korekcja wzroku. Ta operacja pozwala na usunięcie wady wzroku i odzyskanie komfortu widzenia. Na czym ona właściwie polega?

Whitpress


Laserowa korekcja wzroku - co to jest?Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem, który polega na usunięciu wady wzroku. Dotyczy to takich wad jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Osoba, która poddaje się zabiegowi, już po kilku chwilach odzyskuje komfort widzenia i pozbywa się wady wzroku raz na zawsze. Dzięki temu nie musi nosić soczewek lub okularów, co znacząco poprawia komfort oraz jakość życia.


Co więcej, laserową korekcję wzroku uznaje się za najbezpieczniejszą operację medyczną. Jest bezbolesna, człowiek ma cały czas kontakt z lekarzem, a do tego trwa tylko kilkanaście minut. Pacjent przyjmuje znieczulenie miejscowe w postaci specjalnych kropli. Nie ma mowy o żadnych groźnych zastrzykach do oka. Laserowa korekcja wzroku nie wymaga hospitalizacji, a czas rekonwalescencji jest bardzo krótki.

Whitpress


Zabieg trwa krótko i nie wymaga hospitalizacji

Jak wygląda laserowa korekcja wzroku?Przed podjęciem się operacji pacjent musi przejść bardzo szczegółowe badania kwalifikacyjne. Pozwolą one wybór odpowiedniej metody laserowej. Na takich badaniach okulista sprawdza ostrość widzenia pacjenta, mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz źrenicę oka, a także wykonuje badanie dna oka oraz rogówki.

Operacji nie może się poddać każdy. Jednym z przeciwwskazań do zabiegu jest wiek pacjenta. Laserowa korekcja wzroku jest możliwa jedynie po ukończeniu 21 roku życia. Ten wiek uznaje się za odpowiedni z tego powodu, że gałka oczna jest już w pełni rozwinięta.

Innymi przeciwwskazaniami są:
 • niestabilna wada wzroku (wada musi stać w miejscu przez co najmniej rok),
 • zespół suchego oka,
 • jaskra,
 • cukrzyca,
 • ciąża i karmienie piersią.


Na podstawie szczegółowych badań oraz po wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań lekarz okulista stwierdza, czy pacjent jest gotowy, aby poddać się laserowej korekcji wzroku. Jak zatem wygląda laserowa korekcja wzroku?

Laser odpowiednio modeluje kształt rogówki, co pozwala na usunięcie wady wzroku. Pacjent musi cały czas patrzeć przed siebie. Jakikolwiek ruch pacjenta spowoduje wyłączenie lasera - to tylko pokazuje, jak bezpieczny jest taki zabieg, ponieważ nie ma żadnych szans na to, by laser w jakikolwiek sposób uszkodził oko. Całość trwa zaledwie kilka minut, dzięki szybkości i precyzyjności lasera.

Laser jest w stanie usunąć wady w zakresach od -10 do +6 dioptrii. Laserowa korekcja wzroku jest szczególnie przydatna dla osób, które borykają się z dużymi wadami wzroku. Jest też zbawieniem dla tych, którzy zawodowo wykonują sporty ekstremalne, do których potrzebny jest sokoli wzrok (jak np. skoki spadochronowe) lub tych, którzy swoją karierę wiążą np. z modelingiem i wada wzroku psuje im wypracowany wizerunek.

Whitpress


Laserowa korekcja wzroku pozwala pożegnać się z okularami raz na zawsze


Czy laserowa korekcja wzroku ma powikłania?Oczy są bardzo wrażliwe i łatwo jest je uszkodzić, dlatego właściwa pielęgnacja po zabiegu zminimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Skutki uboczne po laserowej korekcji wzroku zdarzają się stosunkowo rzadko - jeśli pacjent zostanie dokładnie przebadany i zakwalifikowany do zabiegu, to nie ma szans na poważne powikłania. Dlatego ważne jest to, by pacjent poinformował lekarza o szczegółowym stanie swojego zdrowia i możliwych przeciwwskazaniach do zabiegu. W innym wypadku mogą wystąpić poważne powikłanie takie jak:
 • niedokorekcja lub nadkorekcja wzorku,
 • astygmatyzm nieregularny,
 • efekt aureoli,
 • zespół suchego oka.


Powikłań nie należy mylić z normalnymi dolegliwościami bólowymi, które pojawiają się kilka dni po zabiegu. Do takich dolegliwości należą między innymi światłowstręt, pieczenie i łzawienie oczu czy uczucie ciała obcego w oku. Po zabiegu zaleca się unikanie zbyt dużego wysiłku oraz kąpania w basenie. Warto poświęcić trochę czasu na solidny odpoczynek, by nie podrażnić gałki ocznej.