Wiadomości

  • 25 listopada 2021
  • wyświetleń: 1122

Czyszczenie DPF - jaka metoda regeneracji będzie najlepsza?

Materiał partnera:

DPF to skrót pochodzący z języka angielskiego "gasoline particulate filter", który oznacza filtr cząstek stałych. Często przysparza kierowcom problemów, zwłaszcza w przypadku nieodpowiedniej eksploatacji samochodu. Wówczas wielu kierowców decyduje się na wymianę filtra, co wiąże się niestety z dużymi kosztami. Na szczęście tę część można poddać regeneracji, dzięki czemu w kieszeni zostanie nam całkiem spora ilość gotówki. Jaką metodę regeneracji wybrać, aby zapewnić skuteczne działanie filtra? Podpowiadamy.

Linkhouse


Systemy DPF coraz bardziej dokładne i podatne na zapchaniaTechnologia oczyszczania spalin z użyciem DPF nie jest na rynku żadną nowością. Stosuje się ją powszechnie od ponad 15 lat. Jest też coraz częściej spotykana w samochodach z silnikiem benzynowym. Stąd liczba pojazdów z filtrem cząstek stałych rośnie z roku na rok. A to powoduje zwiększenie zapotrzebowania na usługę czyszczenia i regeneracji tej części.
Warto wiedzieć, że oczyszczanie spalin to technologia wciąż rozwijana i udoskonalana. Dzieje się tak ze względu na zmieniające się normy emisji spalin. System DPF jest coraz bardziej dokładny, ale co za tym idzie - również coraz bardziej wrażliwy na odchylenia i podatny na zapchanie. Dlatego też kontrolka DPF może zapalać nam się dość szybko.

Wodne czyszczenie DPF


Zapychanie się filtrów DPF - przyczynyIstnieje kilka przyczyn zapychania się filtrów cząstek stałych. Oto najczęściej występujące:

Nieodpowiednia eksploatacja samochodu

Pomimo ciągłego rozwoju technologii wychwytującej cząstki stałe, zdarza się wiele przypadków zapchania filtrów. Częstą przyczyną jest niewłaściwy sposób eksploatacji pojazdu. Szczególnie ma to miejsce podczas jazdy po mieście. Samochód często się zatrzymuje lub jedzie z niewielką prędkością. W takich warunkach niemal niemożliwa jest samoregeneracja filtra, ponieważ nie ma on szans, aby rozgrzać się do pożądanej temperatury.

Ogólny stan techniczny pojazdu

Nie tylko styl jazdy przekłada się na skuteczność działania DPF. Duże znaczenie mają także występujące usterki innych podzespołów, które są związane ze spalaniem paliwa. To od ich sprawności zależy bowiem jego skład i temperatura. Jeśli na tym etapie występują jakieś nieprawidłowości, przełoży się to bezpośrednio na szybsze zapchanie filtra. Najczęstsze problemy w tym zakresie dotyczą wadliwie działających wtryskiwaczy oraz turbiny.

Warto więc prawidłowo serwisować pojazd, przestrzegać zaleceń producenta, wybierać paliwo i olej dobrej jakości. Jeśli dodatkowo będziemy unikać ciągłego stania w korkach, możemy zapewnić sprawne działanie systemu DPF aż do kilkuset tysięcy kilometrów.

Regeneracja DPF metodą wodną


Objętość filtra

Na długość czasu bezawaryjnego działania filtra wpływ ma także jego pojemność. W przypadku każdego filtra w pewnym momencie dochodzi do osiągnięcia limitu objętości. W takiej sytuacji nie jest on już w stanie poddawać się pasywnej regeneracji. Wówczas konieczne jest wymontowanie tej części oraz wyczyszczenie jej w serwisie. Gdy właściciel prawidłowo serwisuje swoje cztery kółka i nie eksploatuje ich nadmiernie, taka konieczność zachodzi na ogół po przejechaniu kilkuset tysięcy km.

Więcej o powodach i objawach zapchania filtra DPF tutaj: https://www.czyszczenie-dpf.com.pl/zapchany-dpf-objawy.html

Jaka metoda regeneracji będzie najlepsza?

Istnieje kilka metod regeneracji filtra DPF, które można przeprowadzić zarówno bez, jak i z demontażem tego podzespołu. W przypadku działania na zamontowanym w układzie samochodu filtrze do wyboru mamy dwie opcje. Są to: wymuszenie regeneracji przez tester oraz czyszczenie chemiczne poprzez wprowadzenie przeznaczonego do tego preparatu. Metody te są jednak na ogół mniej skuteczne niż te stosowane na części zdemontowanej. W tym przypadku filtr można poddać czyszczeniu hydrodynamicznemu. Polega ono na tym, że wymontowany z pojazdu filtr jest przepłukiwany strumieniem wody o wysokim ciśnieniu, często z użyciem odpowiedniego środka czyszczącego. Jest to metoda bardzo skuteczna i realizowana w krótkim czasie.

Obszerne porównanie metod czyszczenia filtrów DPF znajduje się na https://www.czyszczenie-dpf.com.pl/metody-czyszczenia-dpf.html.

Prawidłowo zregenerowany filtr odzyskuje prawie 100% swojej sprawności, a skorzystanie z tej możliwości - zamiast zakupu nowej części - pozwala nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Z uwagi na dużą podaż usługi regeneracji DPF, na ogół nie ma problemów ze sprawną jej realizacją i wyborem odpowiadającej nam metody.