Wiadomości

  • 28 listopada 2021
  • wyświetleń: 5137

"Archipelag Myśli" - wspólny projekt bielskich i czechowickich uczniów

Działania artystyczne w ramach projektu Archipelag myśli realizowali uczniowie bielskich, żywieckich i czechowickich szkół podstawowych oraz licealnych we współpracy z instytucjami kultury. Jego efektem będzie mobilna aplikacja pomagająca wyszukać najważniejsze cytaty z literatury XIX i XX wieku.

"Archipelag Myśli" - wspólny projekt bielskich i czechowickich uczniów
"Archipelag Myśli" - wspólny projekt bielskich i czechowickich uczniów · fot. Materiały organizatora


Zaproszona do projektu młodzież uczestniczyła w warsztatach aktorskich prowadzonych przez aktorów Teatru Polskiego w Bielsku Białej - Rafała Sawickiego oraz Martę Gzowską-Sawicką. Uczestnicy analizowali dzieła europejskich pisarzy XIX i XX wieku przy pomocy niezbędnych wskazówek do ich interpretacji. Zwieńczeniem warsztatów była rejestracja filmowa wybranych cytatów w wykonaniu młodzieży.

W całym przedsięwzięciu wzięło udział aż 70 uczestników, którzy zaprezentowali łącznie 700 cytatów. Owoc ich pracy będzie można oglądać w aplikacji mobilnej służącej jako narzędzie do wyszukiwania najważniejszych haseł, motywów i cytatów z literatury XIX-XX wieku.

- Aplikacja ukaże się jeszcze w tym roku. Mamy ogromną nadzieję, że stanie się przydatnym narzędziem zarówno dla osób, które zapoznanie się z wybranym utworem mają jeszcze przed sobą, jak i dla tych, które będą chciały go sobie przypomnieć - informowała współorganizatorka projektu Anna Maśka.

"Archipelag Myśli" - wspólny projekt bielskich i czechowickich uczniów
"Archipelag Myśli" - wspólny projekt bielskich i czechowickich uczniów · fot. Materiały organizatora


W projekcie wzięły udział instytucje: Teatr Polski w Bielsku Białej, filie Miejskiego Domu Kultury w Bielsku Białej: Dom Kultury Włókniarzy, Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich, Dom Kultury w Kamienicy, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu.

Uczestniczącej w projekcie młodzieży dostarczyły: Teatr Manufaktura z Domu Kultury w Kamienicy, grupa Teatr K z Żywca, Teatr Kamienica z Żywca, Fundacja Braci Golec w Żywcu, IILO im. Adama Asnyka w Bielsku Białej, I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku Białej, Zespół Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej, Bielska Szkoła Przemysłowa, Niepubliczne LO im. Cogito w Bielsku Białej, Ośrodek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Czechowicach Dziedzicach.

Projekt Archipelag myśli powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a producentem całego projektu jest Fundacja Europejski Instytut na Rzecz Demokracji.

mp / czecho.pl

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.