czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 30 listopada 2021
  • wyświetleń: 731

Praca za granicą - jak odzyskać nadpłacony podatek

Materiał partnera:

Zakończenie emigracji zarobkowej wiąże się z wieloma formalnościami, dlatego wiele osób zapomina o tym, co jest dla nich w tym momencie korzystne, a jest to między innymi zwrot podatku. Przez cały okres pracy za granicą pracodawca musi opłacać zaliczki, których część jest następnie zwracana bezpośrednio pracownikowi. Proces odzyskania tej nadpłaty składa się na kilka kroków, o których chcemy powiedzieć więcej poniżej, więc zapraszamy do lektury.

Praca za granicą - jak odzyskać nadpłacony podatek


Jak obliczyć kwotę zwrotu podatkuPrzed wysłaniem dokumentów o zwrot podatku może przydać się kalkulator zwrotu podatku. Jest to program, który pozwala wstępnie oszacować kwotę zwrotu, jakiej możemy się spodziewać z urzędu. Warto pamiętać, że kalkulator nadpłaty pokazuje wyłącznie szacowaną kwotę, ponieważ ostateczna decyzja i tak należy do urzędu.

Kalkulator podatkowy jest zazwyczaj bardzo prosty i oblicza wynik wyłącznie na podstawie ogólnych zarobków, roku podatkowego oraz nadpłaconej zaliczki. Można jednak znaleźć całkiem zaawansowany kalkulator zwrotu podatku online, który bierze pod uwagę wiek, ulgi oraz inne aspekty, na które zwraca uwagę urząd.

Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie jakiej sumy możesz się spodziewać, możesz również skorzystać z pomocy agencji, która zwrotem podatku zajmuje się na co dzień. Poza konsultacją możesz również poprosić agencję o pomoc w wypełnieniu dokumentów oraz o kontakt z urzędem, co znacznie ułatwia proces zwrotu podatku oraz oszczędza czas.

Podstawowe informacje na temat zwrotu podatku z zagranicyZwrot podatku z zagranicy mogą otrzymać wszyscy, którzy podjęli legalną pracę, a ich pracodawca każdego miesiąca odprowadzał składki do lokalnego urzędu. Niektórzy pracownicy po powrocie z emigracji zarobkowej zapominają o możliwości złożenia wniosku o zwrot podatku, co niestety jest stratą, ponieważ te środki legalnie im się należą i szkoda je zaprzepaścić.

Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób, które już jakiś czas temu wróciły do Polski, lecz dopiero teraz uświadomiły sobie, że mogą zdobyć zwrot podatku - wiele krajów pozwala na złożenie wniosku o wypłacenie nadpłaty nawet do 5 lat po zakończeniu pracy. Warto jednak zająć się tym jak najwcześniej, aby nie przekroczyć ostatecznego terminu.

]Zwrot podatku z Niemiec

Nie da się ukryć, że Niemcy to kraj, do którego Polacy bardzo chętnie przyjeżdżają na emigrację zarobkową. Pracując w tym kraju nawet przez krótki czas, warto po zakończeniu pracy złożyć wniosek o zwrot podatku, ponieważ średnia kwota nadpłaty wynosi około 748 euro. Oczywiście, jeśli będziesz pracować tylko kilka miesięcy w roku podatkowym, to suma będzie odpowiednio pomniejszona.

Dokumenty na zwrot podatku można dostarczyć do urzędu w Niemczech w trakcie całego roku podatkowego. Okres przedawnienia w Niemczech wynosi 4 lata, co oznacza, że możesz złożyć wniosek, nawet jeśli ostatnio pracowałeś w tym kraju w 2017 roku. Wśród wymaganych dokumentów znajdują się:

  • Kopia dokumentu tożsamości;
  • Formularze Lohnsteuerbescheinigung uzyskane od wszystkich pracodawców, a w razie ich braku ostatnie odcinki wypłaty;
  • Formularz ES/EEE z urzędu skarbowego w Polsce, w którym znajdują się informacje na temat dochodów uzyskanych w Polsce.


Powyższe dokumenty wystarczą, aby uzyskać zwrot podatku z Niemiec. Przy okazji do urzędu wraz z dokumentami o zwrot podatku możesz również przesłać plik dokumentów na świadczenia na dzieci, abyś nie musiał udawać się do urzędu po raz drugi. Decyzję o przyznaniu zwrotu podatku zazwyczaj otrzymuje się w ciągu 3 do 6 miesięcy.

Zwrot podatku z Holandii

Holandia to kolejne państwo, do którego Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają na emigrację zarobkową. Jeśli pracowałeś tam w ciągu kilku ostatnich lat, to warto, abyś zapoznał się z procesem przyznawania zwrotu podatku w tym kraju. Proces zwrotu nadpłaty z Holandii wygląda całkiem podobnie jak w przypadku Niemiec, chociaż da się zauważyć kilka istotnych różnic. Po pierwsze, w przypadku Holandii przedawnienie wynosi 5 lat, więc w przypadku starania się o zaległy zwrot podatku, mamy do dyspozycji o 1 rok więcej niż w Niemczech.

Do tego ostatnio holenderskie władze zdecydowały się ostatnio trochę skomplikować proces uzyskania nadpłaty. Każda osoba musi mieć teraz specjalny numer BSN, a dodatkowo, aby skorzystać z ulg, należy być rezydentem tego kraju. Oficjalnie można zostać rezydentem wyłącznie w momencie, kiedy 90% zarobków otrzymywanych jest w Holandii. W rezultacie osoby pracujące w Holandii proszone są również o przedstawienie rozliczenia PIT z innych krajów. Pozostałe wymagane dokumenty to:

  • Jaaropgave, czyli roczne podsumowanie zarobków i zaliczki wystawiane przez pracodawcę;
  • Potwierdzenie zameldowania, jeśli jest;
  • Potwierdzenie rachunku bankowego, aby usprawnić proces zwrotu podatku, ponieważ urząd może później poprosić o przedstawienie tego dokumentu;
  • Zameldowanie i dochody małżonka, jeśli jest - ten dokument umożliwia korzystanie z ulg podatkowych


Odpowiedź z holenderskiego urzędu dostaniesz po około 5 miesiącach, a najdłużej będziesz czekał do 7 miesięcy. Średnia wysokość zwrotu podatku w Holandii wynosi około 816 euro.

PodsumowanieZwrot podatku legalnie należy się każdemu pracownikowi wracającemu z zagranicy, więc warto o nim pamiętać i dopełnić wszystkich formalności, aby go odzyskać. Każde państwo przygotowuje swoje własne zasady, na podstawie których przyjmuje wnioski o zwrot podatku i decyduje o dokładnej kwocie nadpłaty. Zapoznaj się więc z wymaganymi dokumentami oraz ulgami, z których możesz skorzystać. Warto również wiedzieć, że kwotę nadpłaty można łatwo określić dzięki kalkulatorowi podatkowemu dostępnemu w Internecie.