Reklama

Wiadomości

  • 2 grudnia 2021
  • 2 stycznia 2022
  • wyświetleń: 12064

Od 1 stycznia zmiana taryfy biletowej w PKM. Są też nowe oferty

Od 1 stycznia 2022 r. nastąpiła modyfikacja taryfy biletowej wraz z podwyżką cen niektórych biletów uprawniających do przejazdów autobusami Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

bilety
Od 1 stycznia zmiana taryfy w PKM. Będą też nowe oferty · fot. PKM Czechowice-Dziedzice


Konieczność podniesienia cen czechowicki przewoźnik tłumaczy rosnącymi kosztami. Podkreśla przy tym, że cena biletów komunikacji miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach była niezmienna od blisko 10 lat. Wzrost cen będzie stosunkowo najmniej dotkliwy dla osób regularnie korzystających z komunikacji miejskiej i kupujących bilety okresowe, zaś cena biletu 90-dniowego w ogóle nie ulegnie zmianie.

- Ze względu na znaczny wzrost cen paliwa, materiałów eksploatacyjnych oraz rosnące koszty pracy jesteśmy zmuszeni do podniesienia cen biletów komunikacji miejskiej. W tym miejscu należy wskazać, że olej napędowy kupowany przez PKM - od stycznia do listopada bieżącego roku - podrożał o ponad 40%, oleje silnikowe kosztują więcej o średnio 20%, Ad Blue - ekologiczny dodatek do nowoczesnych silników diesla - podrożał ponad 200%. Dodatkowo wzrosły ceny części autobusowych oraz koszty usług zewnętrznych, zaś wyniki przetargu na grupowy zakup energii wskazują na znaczny wzrost ceny energii elektrycznej w przyszłym roku. Na to wszystko nakładają się jeszcze rosnące koszty pracy - argumentuje PKM.

Najtańszy bilet normalny na strefę pierwszą - obejmującą gminę Czechowice-Dziedzice - z 3,00 zł podrożał na 3,40 zł, bilet z drugiej strefy - obejmującej gminę Czechowice-Dziedzice, Miasto Bielsko-Biała oraz Gminę Jasienicę kosztuje 4 zł, zamiast dotychczasowych 3,40 zł. Tyle też trzeba zapłacić za bilet normalny na pierwszą i drugą strefę zakupiony u kierowcy. Bilet 24-godzinny można nabyć po podwyżce w cenie 14 zł, a 7-dniowy za 30 zł.

Najmniej odczują podwyżkę osoby korzystające z biletów okresowych. Celem uelastycznienia oferty biletowej, w zamian biletów miesięcznych i trzymiesięcznych, czechowicki przewoźnik wprowadza odpowiednio bilety 30-dniowe i 90-dniowe. Zastąpienie biletów miesięcznych, elastycznymi dla pasażerów biletami 30-dniowymi i 90-dniowymi umożliwia nabycie takowych biletów na dowolny - wskazany przez pasażera - okres 30 lub 90 dni. Co należy podkreślić, osoby które stale korzystają z czechowickiej komunikacji i korzystają z biletów długookresowych 90-dniowych, w ogóle nie odczują podwyżki, ponieważ bilety te nie podrożeją.

Nowością w ofercie biletowej PKM jest bilet weekendowy sobotnio-niedzielny "Rodzina 3+" w cenie 14 zł. Bilet ten jest do nabycia u kierowcy, w punkcie sprzedaży biletów oraz w aplikacjach mobilnych. Osobami uprawnionymi do zakupu ww. biletu będą rodzice/opiekunowie prawni (oboje lub jeden) posiadający karty Rodzina 3+, podróżujący z co najmniej jednym dzieckiem.

- Z Gminnego programu Rodzina 3+ korzysta około 750 rodzin mających więcej niż trójkę dzieci. Już teraz posiadający karty Rodzina 3+ rodzice/opiekunowie prawni mają możliwość zakupu biletów autobusowych ze zniżką. Mamy nadzieję, że nasza nowa oferta zachęci te osoby do korzystania z weekendowych przejazdów czechowicką komunikacją miejską - dodaje PKM - Dodatkowo, wyłącznie dla placówek oświatowych, wprowadzamy bilet grupowy szkolny, dla zorganizowanych grup uczniów szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej. Bilet jest dostępny dla 10 osób, w tym jednego opiekuna, w cenie 28 zł za przejazd tam/powrót. Chcemy, i liczymy na to, że uczniowie i nauczyciele będą korzystali z naszych autobusów przemieszczając się w ramach zająć szkolnych - informuje czechowicki przewoźnik.

- Należy też pamiętać, że Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej jest spółką powołaną by odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności w zakresie komunikacji zbiorowej na terenie gminy. Działalność PKM nie ma zatem charakteru komercyjnego, a funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest wspierane finansowo z budżetu gminy na poziomie ok. 7 mln złotych rocznie. Nie można również zapominać, że pandemia COVID-19 i wprowadzone przez rząd obostrzenia oraz ograniczenia, w sposób bezprecedensowy zmniejszyły liczbę przewożonych pasażerów, a co za tym idzie wpływy z biletów - dodaje PKM.

Bilety, które tracą ważność z końcem obecnego roku można wymienić za dopłatą na nowe do końca stycznia 2022 roku w Punkcie Sprzedaży Biletów przy dworcu autobusowym w Czechowicach-Dziedzicach. Według zapewnień operatorów płatności mobilnych moBilet, mPAY, SkyCash i zbiletem.pl już od 1 stycznia w ofercie będą bilety zgodne z nowym cennikiem.

Ostatnia podwyżka cen biletów czechowickiej komunikacji miejskiej miała miejsce 1.05.2012 r. Początkiem ubiegłego roku ceny biletów - przy znacznie niższej cenie paliwa - podniosły m.in.: MZK Żywiec, MZK Oświęcim, ZGK Cieszyn, MZK Bielsko-Biała.

cennik

ab, ar / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.