czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 27 września 2007
  • wyświetleń: 927

Kolej zapłaci za swoje spóźnienia

Od 2008 roku pasażerowie podróżujący na trasach międzynarodowych, a od końca 2009 roku pasażerowie tras krajowych zyskają prawo do rekompensat za opóźnienia pociągów - informuje europoseł Jan Olbrycht. To efekt prac Europarlamentu i przyjęcia rozporządzeń, które mają obowiązywać w krajach Unii Europejskiej.

- Pasażer otrzyma rekompensatę w wysokości 25 proc. ceny biletu w przypadku opóźnienia o 60 minut lub więcej i 50 proc. ceny biletu w przypadku opóźnienia o 120 minut lub więcej, o ile winę za opóźnienie ponosi przewoźnik - wyjaśnia Jan Olbrycht. Eurodeputowany nie obawia się bankructwa polskich kolei. - Mam nadzieję, że regulacja ta zmusi przewoźnika do restrukturyzacji i szanowania praw pasażera - ocenia.

PKP nie boi się fali odszkodowań. - Na przewiezionych 161 milionów pasażerów w 2006 roku wpłynęło 185 skarg dotyczących opóźnień pociągu - informuje Piotr Olszewski z PKP Przewozy Regionalne. Do tej pory pasażerowie wobec molocha byli praktycznie bezbronni.

Ochrona praw pasażerów kolei to kolejne w ostatnich miesiącach działanie Parlamentu Europejskiego zmierzające do ochrony praw konsumentów na całym obszarze Unii. Poprzednie decyzje dotyczyły ochrony pasażerów w ruchu lotniczym i obniżenia stawek roamingowych. - W opracowaniu pakietu zmian dotyczących rekompensat za spóźnienia pociągów wzorowaliśmy się na rozwiązaniach przyjętych w ruchu lotniczym - przypomina Olbrycht. - Obowiązują od 2004 roku i na lotniskach są dostępne specjalne druczki, które pasażerowie mogą wypełnić w sytuacji, gdy dojdzie do opóźnienia wylotu i domagać się rekompensat.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.