Wiadomości

  • 9 grudnia 2021
  • 12 grudnia 2021
  • wyświetleń: 7803

Miliony złotych dla budżetu gminy dzięki nowym halom przy DK-1

W ostatnich latach przy drodze krajowej nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach powstały nowe hale. Według szacunków czechowickiego Urzędu Miejskiego, z tytułu podatku od obiektów logistyczno-magazynowych i produkcyjnych powstałych przy DK-1 do budżetu gminy może trafić około 3 miliony złotych.

W nowym zakładzie Valeo Siemens pracę znajdzie do 720 osób
Jedną z firm wynajmujących hale przy DK-1 jest spółka Valeo Siemens eAutomotive · fot. facebook.com/ValeoSiemenseAutomotive


- Obecnie na terenach przyległych do DK-1 wybudowanych jest już 7 obiektów o łącznej powierzchni zabudowy 126 088 m2. Należy pamiętać, że powierzchnia zabudowy nie jest tożsama z powierzchnią użytkową, która stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości i zgłaszana jest przez podatnika. Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości od nowych obiektów budowlanych powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie (dla części obiektów będzie to dopiero rok 2022). W tej chwili można zatem tylko w przybliżeniu szacować, że przy stawce podatku uchwalonej w wysokości 25,52 zł za metr kwadratowy od 2022 roku, gmina może się spodziewać rocznych wpływów do budżetu na poziomie około 3 mln złotych z tytułu podatku od obiektów logistyczno-magazynowych i produkcyjnych powstałych w ostatnich latach przy DK-1 - wyjaśnia Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

- Planowane dochody z tytułu podatku od nieruchomości od osób prawnych (w tym podmiotów gospodarczych) w gminie Czechowice-Dziedzice na rok 2022 to w sumie kwota 35 mln zł. Udział nowych inwestycji przy DK-1 w ogólnych wpływach z tego podatku już teraz stanowi blisko 10 procent całej tej kwoty. A należy zaznaczyć, że na terenach przyległych do DK-1 planowane jest wybudowanie jeszcze kolejnych 6 obiektów - podkreśla magistrat.

- Dochody z tytułu podatku od nieruchomości od osób prawnych wchodzą w skład dochodów ogółem, z których to finansowane są następnie wydatki budżetu. W związku z tym nie jest możliwe wskazanie konkretnego wydatku, na który zostaną przeznaczone dochody z nowopowstałych obiektów - dodają urzędnicy.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.