Reklama

Wiadomości

  • 9 grudnia 2021
  • 10 grudnia 2021
  • wyświetleń: 7750

Burmistrz odpowiada ws. rozpalania ogniska w celach rekreacyjnych

Do burmistrza Czechowic-Dziedzic, Mariana Błachuta, trafił list jednego z mieszkańców. Czechowicznin zapytał, czy "na terenie Czechowic-Dziedzic można we własnym ogrodzie wędzić, czy można ugotować kociołek oraz czy można sobie upiec kiełbasę na patyku.'

Burmistrz: "palenie ogniska w tzw. celach rekreacyjnych jest legalne"
Burmistrz odpowiada ws. rozpalania ogniska w celach rekreacyjnych · fot. Pixabay


- Zgodnie z uchwałą antysmogową, która między innymi zabrania spalania w ogrodzie liści, gałęzi itp., mam następujące pytanie: czy na terenie Czechowic-Dziedzic można we własnym ogrodzie wędzić, czy można ugotować kociołek oraz czy można sobie upiec kiełbasę na patyku. Są to pytania może prozaiczne, ale żeby być w zgodzie z przepisami, chciałbym poznać stanowisko władz miasta i zainteresuje osoby, które mają takie możliwości - czytamy w zapytaniu jednego z mieszkańców Czechowic-Dziedzic do burmistrza Mariana Błachuta. Poniżej publikujemy pełną treść odpowiedzi samorządowca.

Szanowny Panie,

Przywołana w Pańskim pytaniu uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego, jak również obowiązujący na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie, bezwzględnie zakazujące spalania odpadów zielonych, które należy kompostować bądź oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, nie znajdują zastosowania w przypadku palenia ogniska w tzw. celach rekreacyjnych (również z pieczeniem kiełbasy, czy kociołkiem), wędzenia, grillowania itp.

Tę kwestię regulują natomiast obowiązujące na terenie całego kraju przepisy zawarte w: rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. - w sprawie ochrony przeciwpożarowej obiektów budowlanych i terenów (m. in. nakazujące palenie ogniska w sposób bezpieczny, niepowodujący zagrożenia pożarem) oraz przepisy kodeksu cywilnego, z uwzględnieniem art.144 (powstrzymanie się od powodowania zakłóceń i uciążliwości na sąsiednich posesjach - np. zadymienia u sąsiadów, czy na drodze publicznej). Dlatego do palenia ogniska w celach rekreacyjnych (w tym do pieczenia, gotowania i wędzenia na wolnym powietrzu) należy używać drewna o wilgotności poniżej 20 procent.

Z poważaniem, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.