czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 10 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1766

Pożar sadzy w przewodzie kominowym przy ul. Krzanowskiego

Jak informuje KM PSP w Bielsku-Białej w ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba interwencji związanych z pożarami sadzy w kominie. W tym sezonie grzewczym było ich już blisko 30 na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego. M. in. wczoraj po godzinie 13.00 strażacy gasili pożar sadzy w budynku mieszkalnym mieszczącym się w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Krzanowskiego.

Pożar sadzy w przewodzie kominowym przy ul. Krzanowskiego
Pożar sadzy w przewodzie kominowym przy ul. Krzanowskiego · fot. OSP Dziedzice


- Właściciel zasypał palenisko pieca centralnego ogrzewania piaskiem, a następnie opuścił budynek i nie wymagał pomocy medycznej. Działania zastępów polegały na wygaszeniu paleniska oraz wyniesieniu resztek palącego się opału na zewnątrz. Przy użyciu zestawu kominiarskiego usunięto palącą się sadzę ze ścianek komina. Cały komin sprawdzono kamera termowizyjną, nie stwierdzono zagrożenia - informuje KM PSP w Bielsku-Białej.

- Spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie - zwracają uwagę bielscy strażacy.

- Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego - podsumowuje KM PSP w Bielsku-Białej.

W związku z coraz większą liczbą pożarów sadzy w przewodach kominowych strażacy mają dla mieszkańców kilka rad, jak uniknąć tego typu zdarzeń. Wskazówki można znaleźć poniżej.

W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:
  • niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
  • wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
  • zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.
  • Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.


Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.

Jak nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym?
  • Nie spalaj w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Utylizuj je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Dokonuj regularnego czyszczenia przewodu kominowego - w odstępach czasu - zależnych od stosowanego paliwa.
  • Dokonuj przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - nie rzadziej niż co trzy lata.

mp / czecho.pl
źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.