czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 14 grudnia 2021
  • 20 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1263

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w naszym mieście

14 grudnia, podczas mszy świętej roratniej, harcerze z Hufca ZHP im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Czechowicach-Dziedzicach przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na ręce proboszcza parafii p.w. Św. Katarzyny księdza Piotra Pietrasiny. 17 Drużyna Harcerska "Agat" włączyła się w liturgię, ubogacając ją swym śpiewem. Tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy hasło "Światło Nadziei".

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w naszym mieście
Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w naszym mieście · fot. Hufiec ZHP Czechowice-Dziedzice


Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności' i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w naszym mieście
Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w naszym mieście · fot. Hufiec ZHP Czechowice-Dziedzice


Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Szwecji. W tym roku czechowiccy harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju w Krakowie, podczas uroczystej mszy świętej w Katedrze Wawelskiej w niedzielę, 12 grudnia.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.