czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 17 grudnia 2021
  • wyświetleń: 922

Zimowe obowiązki właścicieli nieruchomości i kierowców

Zima to czas, kiedy właściciele nieruchomości mają więcej obowiązków, nieodśnieżenie chodnika, niestrącenie sopli oraz nieodśnieżenie pojazdu może grozić mandatem do 500 złotych. O zimowych obowiązkach właścicieli nieruchomości oraz kierowców przypomniała czechowicka straż miejska.

Zimowe obowiązki właścicieli nieruchomości i kierowców
Zimowe obowiązki właścicieli nieruchomości i kierowców · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


Właściciel lub zarządca budynku jest przede wszystkim zobowiązany do odśnieżania chodników znajdujących się na podlegającym mu terenie. Wynika to z ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach art 5.

Obowiązek odśnieżania związany jest z uprzątnięciem błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Istnieje wyjątek od tego przepisu, a mianowicie właściciel lub zarządca posesji nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Każdy właściciel musi dbać o czystość i porządek na swojej nieruchomości. Do obowiązków właścicieli i zarządców należy dbałość o należyty stan techniczny budynku, w tym niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu i elementów elewacji budynku.

Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku. Niewłaściwe utrzymanie i użytkowanie oraz niezapewnienie bezpieczeństwa zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Obowiązek usuwania śniegu i lodu dotyczy zwłaszcza wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, bo po chodnikach znajdujących się na ich terenie poruszają się zarówno mieszkańcy bloku, jak i inne osoby. W przypadku zaniedbań, które doprowadzą do wypadku - np. złamania nogi na oblodzonym chodniku, szkody wywołanej przez spadający z dachu śnieg czy nawisy lodowe - odpowiedzialność ponosi wspólnota bądź spółdzielnia mieszkaniowa.

Zimowe obowiązki właścicieli nieruchomości i kierowców
Zimowe obowiązki właścicieli nieruchomości i kierowców · fot. Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach


Kierowcy muszą pamiętać, aby przed wyruszeniem w podróż dokładnie odśnieżyć samochód. W przeciwnym przypadku narażają się na mandat.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Zaśnieżony samochód jest dużym zagrożeniem dla ruchu, dlatego przygotowanie auta do podróży nie powinno ograniczać się tylko do usunięcia śniegu z przedniej szyby. Istotne jest zeskrobanie wszystkich zamarzniętych szyb i lusterek. Oczyszczone muszą być także m.in. reflektory i tablice rejestracyjne oraz dach, maska i bagażnik.

W sytuacji kiedy kierujący zostanie zatrzymany do kontroli naraża się na mandat od 20 do 500 zł. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.

mp / czecho.pl
źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.