Wiadomości

  • 20 grudnia 2021
  • wyświetleń: 3971

Opóźnienie w wydaniu koncesji dla PG Silesia. "Jesteśmy zawiedzeni"

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą "Eksploatacja węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Dankowice 1" wydaną 21 lipca 2020 roku wydana przez RDOŚ. O wydanie koncesji PG Silesia wystąpiło w sierpniu 2018 roku.

Pg silesia, kopalnia, brama, wjazd, logo
Opóźnienie w wydaniu koncesji dla PG Silesia. "Jesteśmy zawiedzeni" · fot. mp / czecho.pl


- W wyniku postępowań przez ten okres uzyskaliśmy wszelkie zgody do uzyskania koncesji. Projekt decyzji koncesyjnej został pozytywnie uzgodniony przez gminy oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Gotowy dokument czekał tylko na podpis Głównego Geologa Kraju. Nie mogę zrozumieć, że ktoś budzi się po 16 miesiącach i podważa decyzje służb mu podległych - mówi w rozmowie z portalem Wirtualny Nowy Przemysł Grzegorz Babij, przewodniczący zakładowej Solidarności.

- Jesteśmy kopalnią która sama się finansuje, nie otrzymujemy żadnej pomocy publicznej. Zarabiamy z tego, co sami wyprodukujemy. Natomiast odprowadzamy mnóstwo wszelakich podatków. I dalej źle. Nie chciało nas państwo dekadę temu, nie chcieli nas rok temu, nie chciano pracowników kopalni Silesia objąć pakietami osłonowymi, a dzisiaj przez takie działania próbuje się nas zlikwidować od tyłu, w białych rękawiczkach i wyrzucić na bruk - dodaje związkowiec cytowany przez portal WNP.PL.

- Nie potrafię zrozumieć, dlaczego tak łatwo pogodziliśmy się tu na Śląsku z likwidacją górnictwa. Przecież to są nasze miejsca pracy. Węgiel jest naszym czarnym złotem. Czy nie mamy innych propozycji? Gdzie jest wykształcona kadra menadżerska, gdzie jest środowisko naukowe zajmujące się branżą energetyczną? Jest i czeka, tylko nikt nie chce wykorzystać jego umiejętności dla dobra Polski. Uważam, że powinniśmy się skupić nad technologiami umożliwiającymi spalanie węgla, czy też jego przerób na bardziej ekologiczny produkt, a nie od razu likwidować. No ale zapewne tak jest najprościej dla niektórych, przynajmniej nie trzeba za wiele myśleć - podsumowuje Grzegorz Babij.

mp / czecho.pl

źródło: wnp.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj