czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 22 grudnia 2021
  • wyświetleń: 294

Wentylacja mechaniczna, czy grawitacyjna - co wybrać?

Materiał partnera:

Właściwa wentylacja w domu jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania oraz zapobiegania powstawaniu grzybów i pleśni. Tylko, jaki jej rodzaj jest lepszy? Wentylacja mechaniczna, czy grawitacyjna? Która gwarantuje najlepsze efekty? Sprawdź w poniższym artykule!

wentylacja-mechaniczna-czy-grawitacyjna-co-wybrac


Wentylacja to coś, na co warto zwracać uwagę. Zarówno podczas projektowania domu, jak i późniejszego zamieszkiwania w nim. Zużyte powietrze jest bowiem produkowane nawet w trakcie oddychania. Do tego również podczas kąpieli oraz gotowania. Jeśli nie zostanie ono odprowadzone z domu, to pojawią się w nim grzyby oraz pleśń, które to będą zagrażać zdrowiu. Problem ten powinien być właśnie rozwiązywany przez sprawną wentylację. Musi ona zapewniać dopływ świeżego powietrza oraz odprowadzanie zużytego poza budynek. Tu inwestorzy mają do wyboru dwa rozwiązania - wentylację mechaniczną oraz tradycyjną, czyli grawitacyjną. Jednak tylko jedna z nich działa na tyle skutecznie, aby w pełni pozbywać się zużytego powietrza. Która?

Jak działa wentylacja grawitacyjna?Wentylacja grawitacyjna jest rozwiązaniem najpopularniejszym, ale czy najskuteczniejszym? Bazuje ona na specjalnych kanałach oraz różnicach ciśnień i temperatur, jakie są w budynku oraz poza nim. Pomocne w działaniu wentylacji grawitacyjnej jest również otwieranie okien lub stosowanie nawiewników. Wtedy możliwa jest prawidłowa wymiana powietrza zużytego oraz świeżego.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?Wentylacja grawitacyjna to z kolei nowoczesne rozwiązanie. Opiera się ono na urządzeniu, które zapewnia wymianę zużytego powietrza oraz świeżego, czyli rekuperatorze. Działa on automatycznie, zatem nie jest konieczna żadna czynność ze strony użytkownika. Dodatkowo - podczas wymiany powietrza następuje odzyskiwanie energii oraz ciepła z tego, które jest zużyte na rzecz świeżego.

Wentylacja mechaniczna, czy grawitacyjna - która lepsza?Znając obydwa możliwe sposoby na zapewnienie świeżego powietrza w domu, czas je ze sobą zestawić. Wtedy realna stanie się ich ocena i wybór najlepszego rozwiązania.

EfektywnośćWentylacja grawitacyjna wymaga spełnienia szeregu warunków, aby była ona efektywna. Najczęściej jednak nie udaje się osiągnąć jej wysokiej skuteczności. Nie jest to możliwe z uwagi na brak różnicy temperatur, ciśnienia, zastosowanie szczelnej stolarki okiennej.

Pod względem efektywności wygrywa wentylacja mechaniczna. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj rekuperator. To on zapewnia wymianę powietrza oraz rozprowadzanie go do wszystkich pomieszczeń w budynku. Różnica temperatur oraz ciśnienia w tym przypadku nie ma znaczenia - za wszystko odpowiada urządzenie.

Czas pracyWspomniane warunki dla funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej nie są również do spełnienia całym rokiem. W efekcie latem ona w ogóle nie funkcjonuje.

W przeciwieństwie do niej wentylacja mechaniczna działa przez cały czas. To zasługa omawianego już rekuperatora. Pracuje on non stop, zapewniając ciągły dostęp do świeżego powietrza w domu.

Ogrzewanie powietrzaPodczas wymiany powietrza za pośrednictwem wentylacji grawitacyjnej, z domu eliminowane jest również to ogrzane. Do budynku trafia zatem zimne z zewnątrz. W warunkach zimowych powoduje to wychłodzenie pomieszczeń oraz wzmożoną pracę urządzenia grzewczego, które zwiększa zapotrzebowanie na ilość paliwa.

Wentylacja mechaniczna działa w inny sposób. Podczas wymiany powietrza, następuje odzysk energii z tego, które jest zużyte na rzecz doprowadzanego do budynku. Do pomieszczeń trafia ciepłe powietrze, które powoduje zmniejszenie intensywności pracy kotła.

PodsumowanieBiorąc pod uwagę powyższe porównanie, wentylacja mechaniczna okazuje się lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim jest efektywna całym rokiem. Zapewnia dostęp do świeżego powietrza bez konieczności podejmowania manualnych działań użytkownika. Dodatkowo rekuperator z wymiennikiem ciepła ogrzewa powietrze, które trafia do budynku.