czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 21 grudnia 2021
  • wyświetleń: 144

Najpopularniejsze rodzaje paneli fotowoltaicznych w Polsce

Materiał partnera:

W składzie standardowej instalacji fotowoltaicznej Sunday Polska https://sundaypolska.pl/, montowanej na dachu lub gruncie, znajdują się panele PV i inwerter, który pozwala przekształcić prąd stały (pozyskiwany z energii słonecznej) w prąd zmienny (niezbędny do zapewnienia energii elektrycznej na potrzeby gospodarstwa domowego). Panele fotowoltaiczne występują w kilku rodzajach. Dwa rodzaje należą do grupy modułów zbudowanych z krzemu krystalicznego, które dzieli się ze względu na stopień krystalizacji krzemu, trzeci rodzaj należy do grupy modułów cienkowarstwowych, które zbudowane są z cienkich ogniw wykonanych z bezpostaciowego krzemu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poniżej przedstawiamy rodzaje paneli fotowoltaicznych, i z których ogniw najlepiej korzystać.

Linkhouse


Panele fotowoltaiczne - rodzaje i parametryObecnie branża odnawialnych źródeł energii słynie głównie z wykorzystania instalacji fotowoltaicznych przez osoby prywatne, rolników i przedsiębiorców . Do najbardziej popularnych rodzajów paneli PV należą:
  • panele monokrystaliczne,
  • panele polikrystaliczne,
  • panele wykonane z krzemu amorficznego.

Wskazane powyżej rodzaje różnią się od siebie pod względem budowy, ceny, właściwości i sprawności.

Największa sprawność - panele monokrystaliczneWśród powszechnie dostępnych modułów PV, panele monokrystaliczne charakteryzują się najwyższym poziomem sprawności i najwyższym wskaźnikiem spadku mocy wraz ze wzrostem temperatury. Panele monokrystaliczne są tworzone z monokryształu krzemu i zazwyczaj mają odcień od ciemnoniebieskiego po czarny, a ich rogi są zaokrąglone. Instalacje PV z panelami monokrystalicznymi, dzięki ich barwie, mogą wyglądać na bardziej eleganckie. Ten moduł PV jest jednak jednym z droższych w przeliczeniu na wat zainstalowanej mocy. Mimo wszystko, panele monokrystalistyczne są polecane ze względu na wysoką odporność na silne warunki atmosferyczne, trwałość i wydajność w porównaniu z panelami polikrystalicznymi i panelami wykonanymi z krzemu amorficznego.

Możliwość zagospodarowania wyższej powierzchni instalacyjnej - panele polikrystaliczne
Drugim rodzajem paneli fotowoltaicznych są panele polikrystaliczne wykonywane z wielu monokryształów wykrystalizowanych z krzemu polikrystalicznego. Charakteryzują się kolorem jasnoniebieskim, z często widocznymi krawędziami kryształów. Ogniwo zawsze ma kształt kwadratu (ewentualnie może być prostokątne) i jest to związane z technologią produkcji tego ogniwa fotowoltaicznego. Panele polikrystaliczne cechuje mniejsza moc w przełożeniu na powierzchnię w porównaniu do modułów monokrystalicznych, mają jednak dość wysoką sprawność. Ten moduł PV jest także stosunkowo tańsz w porównaniu do modułu monokrystalicznego (średnio o ok. 8-15%).

Panele z krzemu amorficznego - kiedy je zastosować?Pod kątem sprawności, panele z krzemu amorficznego nie są najlepszym rozwiązaniem - jest ona dość niska na tle modułów z krzemu krystalicznego, czyli paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych. Ten rodzaj paneli PV ma także dość niską cenę. Panele z krzemu amorficznego charakteryzują się budową z cienkich, niewyróżniających się ogniw wykonanych z bezpostaciowego krzemu, co wyraźnie odróżnia je od modułów krzemowych. Mają także inną barwę - od ciemnobordowej do czarnej. Obecnie jednak panele amorficzne wypierane są przez hybrydowe rozwiązania (czyli połączenia warstw krzemu amorficznego i mikrokrystalicznego w ramach jednego ogniwa).

Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych będzie dla mnie najlepszy?Wybranie odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych to kwestia indywidualna. Najlepiej jednak postawić się przed wyborem między panelami polikrystalicznymi a monokrystalicznymi. Panele polikrystaliczne, jak wyżej wspomniane, cechują się dość niską ceną względem monokrystalicznych, jednak panele monokrystaliczne z pewnością są lepszym rozwiązaniem pod względem budowy, a także ich wydajności (sprawność na poziomie 19-22%).