czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 23 grudnia 2021
  • wyświetleń: 408

Jaki inwerter do instalacji fotowoltaicznej wybrać?

Artykuł sponsorowany:

Wbrew pozorom to nie panele fotowoltaiczne są najważniejszym elementem instalacji PV. Eksperci za jej "serce" uważająinwerter, czyli urządzenie, które zamienia produkowany w panelach prąd stały w prąd przemienny płynący w gniazdkach. Znane również jako falownik fotowoltaiczny jest kluczowe dla sprawności systemu. Sprawdź, czym się kierować, dobierając inwerter do instalacji fotowoltaicznej.

Linkhouse


Inwerter dopasowany do instalacji fotowoltaicznejGłówną funkcją falownika jest dostosowanie parametrów produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne energii elektrycznej, a w szczególności zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Inwerter fotowoltaiczny pomaga jednak również zabezpieczać i monitorować pracę instalacji - to dlatego jest tak ważny. Istnieją różne typy inwerterów, na co trzeba zwracać szczególną uwagę przy wyborze. Wyróżniamy między innymi:
  • mikroinwertery - pozwalające na obsługę wyłącznie jednego panelu, stosowane w najmniejszych instalacjach (np w domkach letniskowych, przyczepach kempingowych),
  • inwertery łańcuchowe (stringowe) - przeznaczone dla mikro- i małych instalacji,
  • inwertery centralne - odpowiednie dla instalacji o dużej mocy sięgającej nawet kilkuset kWp.


Jednak jak podkreśla przedstawiciel hurtowni fotowoltaicznej Muno: "inwerter solarny należy również dobrać do typu instalacji względem jej połączenia z siecią. Istnieją falowniki sieciowe przeznaczone do obecnie najpopularniejszych instalacji on-grid, a także falowniki wyspowe przeznaczone do instalacji off-grid, czyli niezależnych. Kompromisem dla niezdecydowanych lub osób chcących korzystać z obu udogodnień są cieszące się coraz większym zainteresowaniem naszych klientów falowniki hybrydowe pozwalające zarówno na podłączenie elektrowni fotowoltaicznej do sieci energetycznej, jak i na jej użytkowanie w połączeniu z magazynami energii".

Odpowiedni dobór mocy falownikaKolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest dobór mocy falownika. Od razu warto zaznaczyć, że im większa moc, tym wyższa cena urządzenia. Ten parametr musi być odpowiednio dobrany do mocy oraz sposobu pracy paneli. Dlaczego? To proste. Sprawność falownika, a tym samym całej instalacji PV, zależy bowiem w znacznej mierze od tego, czy da radę "przerobić" całą produkowaną w danym momencie energię. Co więcej, wzrasta ona wtedy, gdy przetwarzana moc zbliża się do maksymalnej mocy falownika. Natomiast gdy panele generują większą moc niż maksymalna moc falownika, dochodzi do strat produkowanej energii, a tym samym obniżenia wydajności systemu.

Jak przekłada się to w praktyce na dobór parametrów? Wiele zależy od usytuowania paneli fotowoltaicznych. Jeśli są skierowane na południe, w słoneczne letnie dni będą pracować z bardzo dużą intensywnością. Wówczas zalecane jest tzw. przewymiarowanie - maksymalna moc falownika powinna być wyższa nawet o 25% od mocy paneli. Jeśli jednak moduły fotowoltaiczne są na przykład zamontowane na osi wschód-zachód, w żadnym momencie dnia nie pracują z tak dużą intensywnością jak te w instalacji "południowej", a więc moc falownika może, a wręcz powinna być niższa.

Moduł śledzenia mocy maksymalnej, czyli układ MPPT falownikaDobierając falownik do modułów fotowoltaicznych, trzeba również zwrócić uwagę na moduł śledzenia mocy maksymalnej, czyli układ MPPT. Odpowiada on za wyliczenie optymalnego obciążenia dla systemu fotowoltaicznego lub jego części, wpływając na efektywność pracy. Odpowiednio dobrany punkt mocy maksymalnej zapewnia uzyski energii wyższe o nawet kilkanaście procent. Dlatego jakość układu MPPT jest tak ważna.

Jakość i niezawodność inwerteraSame moduły fotowoltaiczne bez inwertera są w zasadzie bezużyteczne. Właściwe urządzenie pozwala zaś do maksimum wykorzystać promieniowanie słoneczne i cieszyć się wysokim uzyskiem energii. Warto wybierać inwertery fotowoltaiczne renomowanych producentów z jak najlepszymi wynikami w testach PVEL, które mówią o odporności urządzeń na awarie wywołane np. przez zmienne warunki atmosferyczne. Zawsze należy też sprawdzić nie tylko okres obowiązywania gwarancji, ale również jej zakres.