czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 25 grudnia 2021
 • wyświetleń: 272

Centralne wentylacyjno-klimatyzacyjne i ich zastosowanie w przemyśle

Materiał partnera:

Dawno już minęły czasy, kiedy wentylacja w zakładach przemysłowych składała się z dużych, acz prostych w budowie wentylatorów osadzonych w dachu lub ścianie hali produkcyjnej. Ogromny postęp technologiczny oraz rosnące wraz z nim wymagania, stawiane dla środowiska pracy ludzi i maszyn sprawiły, że niemożliwe jest dzisiaj zrealizowanie wentylacji zakładów przemysłowych, hal magazynowych i dużych powierzchni biurowych bez nowoczesnych, wydajnych i energooszczędnych źródeł czystego powietrza o określonej temperaturze i wilgotności. Na rozwój branży wentylacyjno - klimatyzacyjnej ogromny wpływ mają także rosnące wymogi ochrony środowiska i związanej z nią oszczędności energii.

Centralne wentylacyjno-klimatyzacyjne i ich zastosowanie w przemyśle


Dobór urządzeń, czyli co może nowoczesna centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna.
Duże powierzchni i kubatury wymagają odpowiedniej wielkości urządzeń. Nie jest tajemnicą, że zastosowanie jednego dużego urządzenia w postaci centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej daje znacznie lepsze wyniki ekonomiczne niż stosowanie wielu mniejszych urządzeń. Pamiętać należy o tym, że do zadań realizowanych przez nowoczesne centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne, oprócz zwykłej wymiany powietrza, należą:

 • utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości powietrza (zmniejszenie zapylenia, zmniejszenie ilości czynników biologicznych w powietrzu, neutralizacja szkodliwych cząstek chemicznych),
 • utrzymanie odpowiedniej temperatury, której margines, wymagany do prawidłowej pracy urządzeń w hali jest bardzo wąski (czasami nawet +/- 1st C),
 • odzysk ciepła,
 • utrzymanie wymaganego poziomu wilgotności powietrza.


Za dobór wielkości centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej oraz jej parametry pracy odpowiadają projektanci, którzy w znakomitej większości przypadków są częścią zespołu producenta urządzenia.

Budowa i sterowanie centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej.Nowoczesne centrale klimatyzacyjne i wentylacyjne mają na ogół budowę modułową, która w znaczący sposób ułatwia ich serwis, użytkowanie i ewentualną rozbudowę. Wystarczy bowiem do już działającej centrali włączyć dodatkowy moduł, by uzyskać np. możliwość regeneracji powietrza. Wszystkie nowoczesne centrale wyposażone są w falowniki, które umożliwiają płynną regulację ich wydajności (wielkości przepływu powietrza), co poprawia ich ekonomikę. Podstawowe elementy central wentylacyjno-klimatyzacyjnych to:

 • wentylatory,
 • falowniki,
 • sterowniki,
 • moduły (np. filtracyjny, klimatyzacyjny, grzewczy, rekuperacyjny, regeneracyjny),
 • filtry.


W dużych zakładach produkcyjnych, laboratoriach, czy obiektach mieszkalnych centrala wentylacyjna działa w pełni automatycznie a sygnały, ustalające jej punkt pracy pochodzą z rozmieszczonych w odpowiednich miejscach czujników lub paneli sterujących.

Zalety stosowania central wentylacyjno-klimatyzacyjnych.Centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne posiadają wiele pożądanych cech, których nie znajdziemy podczas stosowania wielu rozproszonych urządzeń. Do podstawowych z nich należy oczywiście możliwość obsługi jednym urządzeniem dużych powierzchni i kubatur, ale nie tylko. Za ich stosowaniem przemawia także:

 • 1. ekonomika rozwiązania (jedno duże urządzenie jest tańsze niż kilka mniejszych),
 • 2. możliwość uzyskania jednakowych parametrów powietrza na bardzo dużych przestrzeniach, bez potrzeby wysterowania wielu urządzeń,
 • 3. łatwość serwisu, szczególnie przy centralach modułowych,
 • 4. mniejsze zużycie czynników chłodniczych.


Co oferują producenci nowoczesnych central wentylacyjno-klimatyzacyjnych?
Można powiedzieć, że właściwie wszystko, co wiąże się z zastosowanym urządzeniem. Jak wspominaliśmy wcześniej, życie centrali rozpoczyna się, gdy zespół projektantów dostawcy urządzenia, dokonuje doboru jego parametrów. Oczywiście montaż i uruchomienie centrali lub całego systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego w danym obiekcie, rozruch, obsługę serwisową, gwarancyjną i pogwarancyjną.