Wiadomości

  • 5 stycznia 2022
  • wyświetleń: 946

Używane części samochodowe - jak kupić je online korzystając z numeru OEM

Materiał partnera:

Powszechnie wiadomo, że praktycznie każda naprawa samochodu jest kosztowna. Koszty te można jednak obniżyć kupując używane części samochodowe. Jak wyszukać i zamówić je w Internecie? Dlaczego bardzo ważny jest nr OEM? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Używane części samochodowe - jak kupić je online korzystając z numeru OEM


Dlaczego warto kupować używane części samochodowe w Internecie?Zakup używanych części samochodowych online jest przede wszystkim opłacalny, ponieważ z reguły kosztują one od 30 do nawet 70% taniej niż nowe. Przemawia za tym również fakt, że kupując u sprawdzonych dostawców, mamy gwarancję, że nabywany produkt jest sprawny, a jego właściwości nie odbiegają niczym od nowej części. Co jeszcze przemawia za zakupem używanych części online? Przede wszystkim wygoda oraz możliwość wyszukania podzespołów pasujących do konkretnego modelu samochodu, co jest oczywiście niezwykle ważne. Jak to zrobić? Najlepiej w oparciu o numer OEM oryginalnej części.

Jak znaleźć część używaną pasującą do samochodu? Czym jest numer OEM?Najważniejszą kwestią przy zakupie używanych części do samochodu jest ich dopasowanie do konkretnego modelu auta. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać skomplikowane, ponieważ powszechnie wiadomo, że w tych samych modelach producenci często stosują różne podzespoły. Rozwiązaniem tego problemu jest jednak skorzystanie z numeru OEM (Original Equipment Manufacturer), czyli terminu stosowanego dla części zamiennych sprzedawanych przez oryginalnego producenta danego samochodu. Mówiąc wprost jest to identyfikator oryginalnej części zamiennej. W związku z tym demontując zużytą część należy odczytać z niej numer OEM, a następnie wpisać go w wyszukiwarce autoparts24.pl i odnaleźć oryginalną część używaną. Więcej informacji na temat zakupu używanych części w Internecie można uzyskać czytając ten artykuł.

Używane części oryginalne czy zamienniki - OEM czy IAM?Osoby, które sceptycznie podchodzą do kupna używanych części jako argument podają fakt, że w sprzedaży dostępne są również nowe zamienniki oryginalnych części, które są produkowane przez niezależnych producentów. Dzięki temu ich cena również jest atrakcyjna, jednak nie kwestią pozostaje oczywiście jakość. Warto również wiedzieć, że zamienniki oryginalnych części wyszukuje się na podstawie numeru IAM (Independent Aftermarket Manufacturer), czyli odpowiednika nr OEM dla części nieoryginalnych.

Co kupić w przypadku, gdy używana część oryginalna kosztuje tyle samo co nowy zamiennik? W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem wydaje się wybór części używanej OEM, ponieważ mimo iż jest ona używana to producent gwarantuje odpowiednią jakość, co sprawia że może posłużyć jeszcze przez długi czas. Części IAM mimo iż są atrakcyjne cenowo to mogą cechować się znacznie niższą jakością, w związku z czym ich zakup nie jest polecany. Warto mieć również świadomość, że kupując oryginalne części używane od renomowanego dealera można mieć pewność, że zostały one odpowiednio zweryfikowane pod kątem sprawności oraz jakości, a sprzedawca często daje na nie również gwarancję.

Podsumowując należy stwierdzić, że zakup używanych części samochodowych jest wielu przypadkach rozwiązaniem opłacalnym finansowo oraz korzystnym pod względem jakości. Warto jednak pamiętać, by kupować oryginalne części używane, które posiadają numer OEM.