czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 stycznia 2022
  • 16 stycznia 2022
  • wyświetleń: 9938

Znamy nowych właścicieli czechowickich aktywów Lotosu

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, przedstawił partnerów do realizacji środków zaradczych w ramach fuzji z Grupą Lotos. Środki te to m.in. sprzedaż czechowickich aktywów Lotosu. Właścicielem spółki Lotos Terminale zostanie polski UNIMOT S.A., z kolei Lotos Biopaliwa ma zostać przejęta przez Rossi Biofuel, która jest częścią grupy Envien.

Reklama

Lotos terminale, siedziba, rafineria, łukasiewicza
Znamy nowego właściciela czechowickich aktywów Lotosu · fot. mp / czecho.pl


Przypomnijmy: pozytywna decyzja Komisji Europejskiej dotycząca fuzji została wydana w lipcu 2020 roku. Zgoda była jednak warunkowa - KE określiła szereg wytycznych. Kluczowa jest sprzedaż części aktywów grupy Lotos. Zaczęto szukać podmiotów zdolnych odkupić obszary takie, jak: produkcja paliw oraz działalność hurtowa, logistyka paliw, działalność detaliczna, paliwa lotnicze, asfalt.

Nowym właścicielem spółki Lotos Terminale z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach ma zostać UNIMOT S.A. z siedzibą w Zawadzkiem. Umowę przedwstępną zakupu 100% akcji uprawniających do wykonywania 100% głosów na walnym zgromadzeniu spółki LOTOS Terminale S.A. podpisano dzisiaj.

- Biznes ILO będzie obejmować 9 terminali paliw o łącznej bieżącej pojemności 350 tys. m3, w tym pięć terminali należących obecnie do Lotos Terminale: w Czechowicach-Dziedzicach, Jaśle, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu oraz Rypinie, a także cztery terminale należące obecnie do PKN Orlen: w Bolesławcu, Szczecinie, Gutkowie oraz Gdańsku. Po zakończeniu prowadzonych prac rozwojowych zdolności magazynowe wzrosną do 410 tys. m3. W wyniku Transakcji grupa kapitałowa emitenta stanie się trzecim graczem na rynku magazynowania paliw (po PERN oraz PKN Orlen) w ujęciu wolumenowym. Dodatkowo, po zrealizowaniu przez PKN Orlen modernizacji i rozbudowy terminala morskiego w Szczecinie, Emitent dysponować będzie ok. 10 tys. m3 pojemności dedykowanych dla paliwa lotniczego oraz 40 tys. m3 dedykowanych dla oleju napędowego - czytamy w komunikacie giełdowym spółki UNIMOT S.A.

- Biznes Bitumen będzie z kolei obejmować wydzielane ze spółki Lotos Asfalt Sp. z o.o. zakłady produkcji asfaltów w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach wraz z działem handlowym, jak również dziesięcioletni kontrakt na dostawy przez sprzedającego produktów asfaltowych i surowca do ich produkcji w ilości do 500 tys. ton rocznie, przez co grupa kapitałowa emitenta stanie się drugim graczem na rynku sprzedaży asfaltów w ujęciu wolumenowym - dodał UNIMOT. Po zamknięciu transakcji w skład nabywanych aktywów wchodzić będą także w pełni zależne od Lotos Terminale spółki RCEkoenergia Sp. z o.o. z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach oraz Lotos Infrastruktura S.A. z siedzibą w Jaśle świadczące usługi dostaw mediów i infrastruktury.

- Cena została ustalona między innymi w oparciu o wyceny przygotowane przez doradców finansowych oraz wewnętrzne analizy i będzie podlegać korekcie o wartość długu netto i zmiany w kapitale obrotowym na dzień zamknięcia Transakcji. Biorąc pod uwagę podany mechanizm ustalenia ceny oraz wartość inwestycji, do których sfinansowania zobowiązał się kupujący, szacowane zaangażowanie kupującego w transakcję w najbliższym czasie wyniesie co najmniej 450 mln zł - podsumował UNIMOT. Pełna treść komunikatu giełdowego dostępna jest tutaj.

Jak czytamy na stronie internetowej spółki UNIMOT S.A, jest ona niezależną grupą paliwowo-energetyczną, która w swojej multienergetycznej ofercie posiada: olej napędowy (ON), benzyny, biopaliwa (Bio), gaz płynny (LPG), gaz ziemny (w tym LNG), produkty asfaltowe, a także energię elektryczną. Od 2016 r. spółka należy do stowarzyszenia AVIA International, dzięki czemu jako pierwsza polska firma uzyskała prawo do budowania i rozwoju sieci stacji paliw AVIA w Polsce i na Ukrainie. Od marca 2017 roku spółka notowana jest na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych.

Nowego właściciela będzie mieć także spółka Lotos Biopaliwa. - W celu wdrożenia środków zaradczych w obszarze rynku biopaliw w procesie przejęcia Lotosu zawarta została przedwstępna umowa zbycia 100 proc. udziałów w Lotos Biopaliwa na rzecz Rossi Biofuel - podał PKN Orlen w komunikacie. Jak podano, dokumentem dodatkowym do umowy przedwstępnej jest umowa sprzedaży biokomponentów pomiędzy PKN Orlen a Lotos Biopaliwa, która będzie zawarta na okres 4 lat.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.