Wiadomości

 • 12 stycznia 2022
 • wyświetleń: 702

Deklaracje online od środka

Materiał partnera:

Rozliczyć się z podatku musi każdy, kto uzyskuje przychody. To jeden z obowiązków, które ciążą na znaczącej większości społeczeństwa i zobowiązanie, jakiego należy dopełniać co roku. Warto upewnić się, że nie poświęcimy na to zbyt wiele czasu i że nie będzie się to wiązało z niepotrzebną frustracją oraz zdenerwowaniem. Najrozsądniej będzie oszczędzić sobie podróży do Urzędu Skarbowego i skorzystać z możliwości rozliczenia się przez Internet.

System przygotowany dla podatników uzyskujących przychody z różnych źródełMinisterstwo Finansów przygotowało Deklaracje PIT Online i udostępniło je poprzez specjalną platformę dbając o to, by jej użytkowanie było komfortowe, szybkie i w pełni bezpieczne. Dostęp do niej posiada każdy, kto dysponuje komputerem bądź urządzeniem mobilnym w postaci tabletu lub smartfona. Upewniono się, że będzie to rozwiązanie o kompleksowym charakterze, dedykowane podatnikom, którzy uzyskują przychody z rozmaitych źródeł. W tym celu na platformie znajdziemy formularze przeznaczone dla:
 • osób prowadzących działalność gospodarczą
 • osób nieprowadzących działalności gospodarczej
 • płatników


Widok jest przejrzysty, gdyż poszczególne dokumenty posegregowano i umieszczono w zakładkach opisanych dobrze znanymi wszystkim symbolami. Są to:
 • PIT
 • CIT
 • VAT
 • PCC
 • SD
 • Inne


Z łatwością można więc zauważyć, że znajdują się tu formularze, przy pomocy których rozlicza się większość podatników. Najpopularniejszym z nich jest PIT-37 przeznaczony dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Nie zabrakło PITu-36 dedykowanego podatnikom, którzy otrzymali przychody z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu i poddzierżawy, a także PITu-38 dla posiadających zyski z tytułu zbycia papierów wartościowych i posiadania udziałów w spółkach mających osobowość prawną. Udostępniono formularz PIT-11 dedykowany pracodawcom, PIT-39 dla podatników, którzy otrzymali zastrzyk gotówki w wyniku sprzedaży nieruchomości, a także PIT-OP dla emerytów i rencistów.


Wszystkie potrzebne dokumenty w jednym miejscuNa platformie e-Deklaracje znaleźć można formularze przeznaczone do wypełnienia deklaracji VAT-7 dla podatku od towarów i usług, a także formularze VAT-10, VAT-11, VAT-12 i wiele innych. Podobnie jak CIT-8, okażą się one przydatne dla przedsiębiorców i nie tylko. Oprócz tego, Ministerstwo Finansów przekazało do dyspozycji społeczeństwa pozostałe dokumenty, które znajdziemy w zakładce o nazwie "Inne". To między innymi druki służące do rejestracji podatników, a konkretniej: do dokonywania zgłoszeń identyfikacyjnych osób prawnych lub jednostek organizacyjnych będących płatnikami, zgłoszeń aktualizacyjnych oraz zgłoszeń w zakresie danych uzupełniających. Uwzględniono tam dokumenty służące do informowania o umowach, jakie zawarto z nierezydentami, te, które mogą mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego, a także deklaracje podatkowe o dość nietypowym charakterze, które dotyczą między innymi gier hazardowych. Niekwestionowaną zaletą jest to, że wszystkie te formularze zostały zebrane w jednej aplikacji, dzięki czemu korzystanie z nich jest intuicyjne i nie zajmuje zbyt wiele czasu.